Stawki ryczałtu po Polskim Ładzie

Antoni Kwapisz
27.12.2021

Tak zwany Polski Ład, czyli największa rewolucja podatkowa w najnowszej historii naszego kraju, budzi ogromne, w większości negatywne emocje. Nie wszyscy jednak stracą na wprowadzonych od 1 stycznia 2022 roku przepisach. Uprzywilejowani mogą czuć się przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy nie dość, że zapłacą relatywnie niską składkę zdrowotną, to jeszcze otrzymali „prezent” w postaci obniżenia niektórych stawek ryczałtowych. Najnowsze stawki, obowiązujące od 2022 roku, wymieniamy w naszym artykule.

Stawka 2%

Z takiej stawki mogą skorzystać przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą produktów zwierzęcych i roślinnych, które nie są przetwarzane przemysłowo. Nie dotyczy to natomiast niektórych specyficznych produktów oraz tych objętych akcyzą.

Stawka 3%

Ta stawka jest zarezerwowana m.in. dla przedsiębiorców świadczących usługi gastronomiczne oraz związane z produkcją zwierzęcą.

Stawka 5,5%

Na tej stawce mogą się rozliczać firmy budowlane, świadczące działalność wytwórczą oraz żyjąc z prowizji, na przykład ze sprzedaży biletów komunikacji publicznej.

Stawka 8,5%

W oparciu o tę stawkę rozliczają się przedsiębiorcy czerpiący przychody z najmu, podnajmu i tym podobnych, ale tylko do kwoty 100 000 złotych.

Stawka 10%

Stawka przeznaczona dla firm świadczących transakcje kupna i sprzedaży nieruchomości, czyli przede wszystkim biur nieruchomości.

Stawka 12%

Nowa stawka wprowadzona przez Polski Ład, która jest przeznaczona dla podmiotów z branży IT.

Stawka 12,5%

Ma zastosowanie wtedy, gdy stawka ryczałtu 8,5% dotyczy kwoty do 100 000 złotych.

Stawka 14%

Kolejna nowa stawka, tym razem przeznaczona dla zawodów inżynierskich, architektów, analityków technicznych, projektantów.

Stawka 15%

Skorzystają z niej firmy, które m.in. pośredniczą w sprzedaży hurtowej podzespołów komputerowych, trudnią się reprodukcją cyfrowych nośników informacji, oprogramowania etc.

Stawka 17%

Jest to stawka stworzona z myślą o przedsiębiorcach wykonujących tzw. wolne zawody, czyli np. lekarze, notariusze, adwokaci, biegli sądowi, niezależni marketingowcy etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie