Rząd nie zdążył z ułatwieniami dla przedsiębiorców. Twój e-PIT jednak nie w tym roku

Jerzy Biernacki
26.02.2020

Do niedawna rząd zapowiadał, że w 2020 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT. W tej chwili wiadomo już, że Ministerstwo Finansów nie zdążyło wprowadzić stosownych zmian. Oznacza to, że przedsiębiorcy muszą sami wypełnić swoje zeznania podatkowe.

– W ubiegłym roku osoby fizyczne po raz pierwszy nie musiały się martwić o samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego. Uruchomiona została usługa Twój e-PIT, która oferuje podatnikom gotowe rozliczenie. Wystarczy jedynie sprawdzić jego poprawność i ewentualnie uzupełnić brakujące dane. Z tego ułatwienia mogą skorzystać osoby składające PIT-37 i PIT-38 – wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska.

Dominik Ciula

Ekspert Aasy Dominik Ciula

Twój e-PIT zdobył ogromną popularność wśród Polaków. Na skorzystanie z tego narzędzia zdecydowało się niemal 7 milionów spośród 16 milionów podatników, którzy w ubiegłym roku złożyli PIT drogą elektroniczną.

Do niedawna rząd zapowiadał wprowadzenie takiego ułatwienia również dla osób fizycznych prowadzących własną działalność gospodarczą. Drugi etap wdrażania usługi Twój e-PIT zakładał, że będą z niej mogli skorzystać ryczałtowcy składający PIT-28, a także przedsiębiorcy składający PIT-36, PIT-36L i PIT-36LS. Usługa Twój e-PIT miała stać się dla nich dostępna już w 2020 roku.

Na drodze stoi… prawo

Niestety już w tej chwili wiadomo, że zapowiadane ułatwienia dla przedsiębiorców nie wejdą w życie. Wszystko przez to, że Ministerstwo Finansów nie zdążyło ze zmianami.

– Już od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 roku przedsiębiorcy będą składać zeznania podatkowe za 2019 rok. Procedura ta będzie wyglądała tak samo, jak rok temu. Oznacza to, że samodzielnie będą musieli wypełnić odpowiedni formularz – wyjaśnia Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska.

Niedotrzymanie terminu założonego przez Ministerstwo Finansów spowodowane jest zmianami legislacyjnymi, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu wdrażania usługi Twój e-PIT. To właśnie te zmiany kolidują z pomysłem objęcia usługą Twój e-PIT także przedsiębiorców. W tej chwili trudno jest określić, kiedy rozwiązanie ułatwiające rozliczenia ze skarbówką stanie się dla nich dostępne.

Aasa Polska

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.