Przedsiębiorco, sprawdź, czy masz obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej online

Mateusz Rąbalski
14.06.2019

Czy słyszałeś o tym, że już niedługo kasy fiskalne online będą obowiązkowe? To efekt uchwalonej 15 marca 2019 roku nowelizacji Ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Nowelizacja ta oficjalnie weszła w życie 1 maja 2019 roku. Zgodnie z jej treścią, już w 2020 roku w niektórych branżach kasa fiskalna online stanie się obowiązkowa. Chcesz się dowiedzieć, w jakich? Szczegóły poniżej.

Jak działają kasy fiskalne online i po co są wprowadzane?

Najprościej mówiąc, kasy fiskalne online są nową kategorią urządzeń fiskalnych, którą wprowadza Ministerstwo Finansów. W jakim celu? Przede wszystkim kasy fiskalne online mają umożliwić organom państwa kontrolę prawidłowości rozliczeń podatku VAT. Będzie to możliwe ze względu na to, że kasy fiskalne online mają wbudowaną funkcję umożliwiającą automatyczny i bezpośredni transfer danych z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas, którym zarządza Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Dzięki kasie online można zbierać wiele danych, takich jak raporty dobowe, paragony fiskalne, niefiskalne, rejestrować różne zdarzenia na kasie fiskalnej czy daty przeprowadzenia obowiązkowych przeglądów okresowych.

Dzięki pełnemu wglądowi w gromadzone dane, organy państwowe mają skuteczniej walczyć z szarą strefą. Dane z kas mają napływać do repozytorium w czasie rzeczywistym, dzięki czemu będzie można również szacować prawdopodobieństwo, że podatnik nie rejestruje sprzedaży na kasie lub robi to tylko częściowo.

Kasy fiskalne online – terminy i branże

Zgodnie z nowelizacją ustawy, obowiązek posiadania kasy fiskalnej będzie wprowadzany etapami. W pierwszej kolejności obowiązkiem zostaną objęte te branże, w których, zdaniem fachowców, najczęściej dochodzi do nadużyć. Listę branż oraz terminy wprowadzania obowiązku przedstawia grafika.

kasy fiskalne online

Co pozostałymi branżami?

Okres przejściowy dla pozostałych branż, które będą musiały wymienić stare kasy na nowe, kończy się z dniem 31.12.2022 roku. Oznacza to, że od 1 stycznia 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy będą zobowiązani wymienić kasy z wersją papierową na kasy fiskalne online.

Wcześniej zostanie jednak ograniczony dostęp do zakupu kas tradycyjnych. Kasy z kopią papierową można sprzedawać oficjalnie do 31 sierpnia 2019 roku. I też do tego dnia kasy z kopią papierową można jeszcze zafiskalizować. Zgodnie z założeniami będzie można je używać do zapełnienia pamięci fiskalnej, czyli maksimum 5 lat. Po zapełnieniu tej pamięci przedsiębiorca posługujący się tradycyjną kasą fiskalną jest zobowiązany nabyć kasę online.

Kasa fiskalna online – ulga na zakup

Zgodnie z obowiązkowym wprowadzeniem kas fiskalnych online przedsiębiorca może liczyć na ulgę z tytułu jej zakupu. Od podatku może odliczyć jej kupno w wysokości aż 90% ceny netto, z tym ograniczeniem, że maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 700 zł netto. Ulga dotyczy tych przedsiębiorców, którzy nabywają kasę online po raz pierwszy. Kasa będzie uznana za nabytą w związku z nowymi zasadami, gdy zostanie kupiona w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania. Podatnicy, którzy korzystają z kas fiskalnych online, przed wejściem ustawy w życie mają prawo do ulgi w postaci odliczenia od podatku kwoty wydanej na zakup kasy zgłoszonej na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania.

Kasę fiskalną online można zamówić online na stronie: https://primasklep.pl//.

Nowoczesne kasy fiskalne – najważniejsze funkcje

Kasy i drukarki online to nowe narzędzia. Czy ich funkcjonalność jest znacznie większa w stosunku do kas tradycyjnych? Wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu kasy. Te najważniejsze to:

  • automatyczna aktualizacja oprogramowania;
  • wspólny protokół między kasą online a terminalem płatniczym;
  • internetowa komunikacja z CRK;
  • e-paragon, czyli możliwość wysyłki paragonu Klientowi w formie elektronicznej;

W związku z nową formą rejestrowania płatności nie będzie papierowej kopii paragonów.

Kary za brak kasy online

Po upływie wskazanych w nowelizacji terminów, każdy przedsiębiorca obowiązkowo powinien ewidencjonować obrót, korzystając z kasy rejestrującej online. Jeśli zaniedba dopełnienia tego obowiązku w wyznaczonym ustawowo terminie, straci prawo do ulgi na zakup urządzenia, a ponadto musi mieć świadomość nałożenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, które wyniesie aż 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów oraz usług.

Kasy fiskalne w sprzedaży

To już pewne. Powolne wycofywanie tradycyjnych kas fiskalnych z obiegu staje się faktem. Dzięki regulacji, zdaniem ekspertów, ma nastąpić uszczelnienie systemu VAT i ograniczenie szarej strefy w handlu detalicznym, a to ma przełożyć się na wzrost wpływów do budżetu państwa. Czy tak rzeczywiście będzie? Czas pokaże.

Zainteresowany kasami fiskalnymi online? Zajrzyj na stronę: https://primasklep.pl/pl/c/Urzadzenia-Fiskalne/1/1/default/1/f_at_217_101/1

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.