Na co zwrócić uwagę zlecając księgowość innym podmiotom?

Krzysztof Jagielski
24.04.2019

Prowadzenie księgowości w firmie nie należy do łatwych zadań. Należy znać wiele przepisów i na bieżąco sprawdzać wszystkie zmiany jakie zachodzą w prawie. Jeśli prowadzimy niewielkie przedsiębiorstwo, samodzielne prowadzenie księgowości nas przerasta a nie chcemy zatrudniać nowego pracownika, możemy skorzystać z usług zewnętrznej firmy. Aby jednak to zrobić powinniśmy wiedzieć o kilku ważnych rzeczach.

Bez doświadczenia ani rusz

Nikt z nas nie chciałby, aby jej finansami zarządzała niedoświadczona osoba. Dlatego też szukając firmy księgowej powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej doświadczenie i renomę. Zobaczmy z jakimi firmami wcześniej współpracowała, czy nie wyniknęły w związku z tym żadne problemy. Mamy oczywiście prawo także do tego, by sprawdzić umiejętności pracownika, który poprowadzi księgowość w naszej firmie. Do tego celu wystarczy między innymi wgląd w certyfikaty i zaświadczenia.

Szeroka lista usług

Obecnie zewnętrzne firmy księgowe powinny posiadać bardzo długą listę dostępnych usług. Świetnym przykładem takiego przedsiębiorstwa jest crowe.com/pl. Specjaliści będą w stanie pomóc nam nie tylko przy prowadzeniu ksiąg, czy przygotowywaniu niezbędnych raportów i faktur. Możliwości są dużo szersze dotyczą między innymi: przygotowania rozmaitych deklaracji, wsparcia przy wdrażaniu nowego systemu księgowego, a nawet pomocy podczas kontroli podatkowej. Jak więc widać im bardziej kompleksowe usługi tym lepiej. Bezpieczniej bowiem jest powierzyć wszystkie kwestie jednej firmie, a nie kilku różnym.

Bezpieczeństwo i umowa

Każda dobra firma księgowa powinna posiadać ubezpieczenie OC. Dotyczy ono oczywiście ewentualnych błędów w sztuce. Jeśli mamy pewność, że podwykonawca z którym chcemy współpracować weźmie pełną odpowiedzialność za swoje działania – spokojnie możemy rozpoczynać współpracę.

Umowa powinna zabezpieczać interesy obu stron i być tak skonstruowana, żebyśmy mogli z niej zrezygnować bez kosztowo, jeśli uznamy że dana firma nie spełnia już naszych oczekiwań, bądź zwyczajnie nie radzi sobie z powierzonymi zadaniami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.