KSeF obowiązkowy od 1 lipca 2024

Mariusz Siwko
17.08.2023

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT, której kluczowym elementem jest wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Kto będzie musiał korzystać z tego systemu? Zapraszamy po szczegóły

Warto zapamiętać datę 1 lipca 2024

System KSeF zacznie obowiązywać dokładnie od 1 lipca 2024 roku. Z tej bazy będą musieli korzystać wszyscy przedsiębiorcy będący czynnymi płatnikami podatku VAT. Z kolei od 1 stycznia 2025 roku KSeF będzie obowiązkowy również dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku.

Czym jest KSeF?

Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie wprowadzone z myślą o jeszcze skuteczniejszej walce z przypadkami wyłudzania podatku VAT.

W dużym skrócie: każdy przedsiębiorca będzie musiał wystawić fakturę w formie elektronicznej korzystając z KSeF, dzięki czemu fiskus od razu odnotuje dokument sprzedaży. Uprości to i przyspieszy przeprowadzanie ewentualnych kontroli. Nie będzie również możliwości uniknięcia księgowania faktur sprzedażowych (system nie przewiduje wycofywania faktur, można jedynie je korygować).

Z korzyści dla przedsiębiorców warte odnotowania jest to, że fiskus obiecuje skrócenie okresu zwrotu nadpłaconego podatku VAT z 60 do 40 dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie