Korekta VAT przy sprzedaży samochodu firmowego – co musisz o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
23.05.2022

Sprzedaż samochodu będącego środkiem trwałym w przedsiębiorstwie zawsze wiąże się z koniecznością wystawienia faktury VAT i odprowadzenia należnego podatku – wyjątek stanowi sytuacja, w której najpierw wyprowadzamy auto do majątku firmowego i czekamy ze sprzedażą 6 lat. Nie każdy przedsiębiorca wie natomiast o tym, że korzystniejszym rozwiązaniem jest sporządzenie korekty VAT. Na czym to polega? Sprawdź w naszym poradniku.

Korekta zaiast odprowadzania całego podatku VAT

Załóżmy, że w 2020 roku kupiłeś na fakturę samochód osobowy o wartości 100 000 zł. Przy zakupie odliczyłeś 50% podatku VAT, ponieważ zgłosiłeś auto do użytku mieszanego. Jeśli dziś chciałbyś sprzedać auto, to wystawiając fakturę musiałbyś odprowadzić cały naliczony podatek VAT – mało korzystne.

Dlatego stworzono furtkę, którą jest właśnie korekta VAT. Aby z niej skorzystać należy w odpowiednim czasie (za chwilę do tego przejdziemy) złożyć korektę VAT-u naliczonego w momencie wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych.

W naszym przykładzie sprawa wyglądałaby w następujący sposób. Kupujemy samochód za 100 000 zł, odliczamy 50% VAT, czyli 11 500 zł. Po 24 miesiącach sprzedajemy samochód i składamy korektę VAT naliczonego proporcjonalnie do okresu użytkowania samochodu. Prawo do korekty przysługuje nam przez 60 miesięcy, stąd dzielimy 24 miesiące przez 60 i uzyskujemy współczynnik 0,4. Mnożymy 11 500 zł przez 0,4 i wiemy już, że kwota korekty wynosi 4600 zł – taką kwotę wykazujemy w deklaracji VAT za miesiąc, w którym faktycznie doszło do sprzedaży pojazdu.

Ważne terminy

Przed chwilą wspomnieliśmy o tym, że prawo do korekty mamy przez 60 miesięcy od momentu, w którym nabyto pojazd i wprowadzono go do ewidencji środków trwałych. Dotyczy to jednak wyłącznie pojazdów, których wartość początkowa przekraczała 15 000 zł.

Jeśli był to samochód tańszy, wówczas prawo do złożenia korekty VAT przysługuje nam tylko przez 12 miesięcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie