Kiedy warto skorzystać ze zwolnienia w byciu czynnym podatnikiem VAT?

Mateusz Nowak
08.11.2021

Nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek bycia czynnym podatnikiem VAT. Dotyczy to (poza pewnymi wyjątkami) wyłącznie tych firm, które w roku podatkowym przekroczyły 200 000 zł przychodu. Jeśli masz mały biznes, z którego czerpiesz stosunkowo niewielkie dochody, to warto rozważyć skorzystanie ze zwolnienia z bycia czynnym podatnikiem VAT. Kiedy może Ci się to kalkulować?

Gdy masz niskie koszty uzyskania przychodu

Jeśli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie generujesz wysokich kosztów uzyskania przychodu, zwłaszcza z faktur zawierających podatek VAT, to bycie VAT-owcem niekoniecznie Ci się opłaci. Naliczasz ten podatek swoim klientom, ale sam nie korzystasz z odliczenia, ponieważ nie masz kosztów lub są one niewielkie. W takiej sytuacji lwią część podatku i tak musisz oddać skarbówce.

Gdy sprzedajesz na rzecz osób prywatnych

Przedsiębiorcy sprzedający lub świadczący usługi na rzecz głównie osób prywatnych (w modelu B2C) powinni bardzo dokładnie przemyśleć kwestię bycia czynnymi podatnikami VAT. Ten podatek jest neutralny dla ich klientów – nie odliczą go, ale jednocześnie zapłacą wyższą cenę za produkt.

W takiej sytuacji dobrze będzie rozważyć skorzystanie ze zwolnienia z bycia czynnym podatnikiem VAT. Dzięki temu zyskasz pole do ewentualnego obniżenia cen właśnie o wartość naliczanego wcześniej podatku, o ile oczywiście nie sprzedajesz produktów, które z zasady muszą być obłożone odpowiednią stawką VAT.

Gdy zamierzasz rozliczać się kwartalnie

Rozliczenie kwartalne jest popularną opcją wśród przedsiębiorców, którzy uzyskują stosunkowo niewielkie przychody – dzięki temu mogą opłacać zaliczki na podatek dochodowy i VAT tylko cztery razy w roku. Z drugiej jednak strony niesie to ze sobą pewne zagrożenie.

Jeśli naliczasz VAT swoim klientom i normalnie gospodarujesz tymi pieniędzmi, to po upływie kwartału może się okazać, że masz do zapłacenia bardzo wysoki podatek od towarów i usług – a brakuje Ci pieniędzy. To pułapka, w którą wpada wielu drobnych przedsiębiorców, a można jej uniknąć właśnie korzystając ze zwolnienia w byciu czynnym podatnikiem VAT.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.