Jak zrezygnować z opłacania składek ZUS od przychodu?

Magdalena Siwko
07.08.2019

ZUS od przychodu to rozwiązanie wprowadzone w 2019 roku, które w założeniu miało ułatwić prowadzenie biznesu drobnym przedsiębiorcom, osiągającym stosunkowo niskie przychody z działalności. Skuteczność tego mechanizmu jest bardzo wątpliwa, ale jednak sporo firm zdecydowało się skorzystać z tej opcji i oszczędzać drobne kwoty na składkach. Oczywiście zadeklarowanie opłacania ZUS od przychodu nie jest nieodwołalne i w każdej chwili można z tego zrezygnować. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Kiedy warto?

Rezygnacja z opłacania ZUS od przychodu może się wydawać irracjonalna. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż korzyści finansowane osiągane przez przedsiębiorcę spełniającego kryteria programu są stosunkowo niewielkie, wielu właścicieli rozważa przejście na „normalny” ZUS, dzięki czemu mogą gromadzić wyższy kapitał składkowy, co w przyszłości powinno im zapewnić lepsze świadczenia emerytalne (przynajmniej teoretycznie, ale to już osobna kwestia).

Każdy przedsiębiorca, który dziś opłaca ZUS od przychodu, może z tego przywileju zrezygnować. Trzeba przy tym pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: rezygnacja jest nieodwołalna. Oznacza to, że raz podjętej decyzji nie można później wycofać i po jakimś czasie wrócić do opłacania ZUS od przychodu.

Wraz z przejściem na duży ZUS przedsiębiorca będzie już zobowiązany do płacenia składek od zadeklarowanej kwoty, która nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Decyzję warto więc bardzo dokładnie przemyśleć.

Jak to zrobić?

Przedsiębiorca, który do tej pory opłacał ZUS od przychodu i postanowił zrezygnować z tego przywileju, musi w ciągu 7 dni poinformować o tym fakcie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym celu dokonuje wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA z kodem 05 90 XX. Analogicznie składa drugi formularz, tym razem ZUS ZUA z kodem 05 10 XX, na podstawie którego zarejestruje się jako płatnik dużego ZUS.

Przykładowo: jeśli przedsiębiorca chce zrezygnować z ZUS od przychodu od 1 listopada 2019 roku, to stosowne formularze musi złożyć najpóźniej do 8 listopada 2019 roku. Do 10 grudnia opłaci już pełne składki ZUS za listopad.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.