Jak sprawdzić kontrahenta na białej liście podatników VAT?

Mariusz Siwko
26.02.2021

Biała lista podatników VAT jest narzędziem, które w założeniu ma ograniczyć skalę wyłudzeń podatku od towarów i usług. Okazuje się jednak, że można ją wykorzystać także do zweryfikowania uczciwości kontrahenta, z którym zamierzamy nawiązać współpracę – na przykład zrealizować dla niego jakąś usługę. Z naszego poradnika dowiesz się, jak sprawdzić kontrahenta na białej liście podatników VAT.

Przy pomocy wyszukiwarki

Najłatwiejszą metodą jest skorzystanie z wyszukiwarki udostępnionej przez Ministerstwo Finansów – oto bezpośredni link: https://www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka/

Aby zweryfikować kontrahenta musisz znać:

  • numer NIP,
  • numer REGON,
  • fragment nazwy firmy,
  • numer rachunku bankowego.

Po podaniu tych informacji oraz wskazaniu dnia, na który ma zostać dokonane wyszukanie (może to być data dzisiejsza lub przeszła) otrzymasz potwierdzenie, że kontrahent jest płatnikiem podatku VAT i działa w Polsce legalnie. Możesz je wydrukować i przechować w swojej dokumentacji lub np. dołączyć do umowy, jaką zawrzesz z kontrahentem.

Przez program księgowy

Jeśli korzystasz z oprogramowania księgowego, na przykład programu do fakturowania, który jest zintegrowany z API Ministerstwa Finansów, to weryfikacji kontrahenta możesz dokonać z poziomu tego oprogramowania. Połączy się ono z bazą MF (białą listą), co pozwoli wyszukać firmę potencjalnego partnera biznesowego na dwa sposoby:

  1. Metodą search – wystarczy tutaj podać jedną znaną Ci informację na temat kontrahenta, np. numer NIP czy fragment nazwy lub numer REGON, a także dzień, na który chcesz sprawdzić dane o podmiocie.
  2. Metodą check – tutaj potrzebne będzie już podanie trzech informacji o kontrahencie, a dokładnie numeru NIP, numeru REGON oraz numeru rachunku bankowego. W odpowiedzi otrzymasz potwierdzenie (lub nie), że dany numer jest przypisany do wyspecyfikowanego numeru podmiotu.

Informacje uzyskane na drodze weryfikacji kontrahenta w białej księdze podatników VAT są o tyle cenne, że pozwalają wstępnie ocenić, z kim mamy do czynienia, a tym samym uniknąć nawiązania współpracy z niesolidnym podmiotem gospodarczym.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.