Jak przedsiębiorca może sprawdzić swój Stan Konta Ubezpieczonego w ZUS?

Krzysztof Jagielski
03.10.2019

Składki na ZUS, które przedsiębiorca opłaca za siebie oraz ewentualnie za swoich pracowników, zawsze trafiają na tzw. indywidualne konta składkowe, przypisane do konkretnej osoby. Sukcesywnie gromadzone są na nich prywatne środki, które w przyszłości mają zapewnić ubezpieczonemu wypłatę emerytury. Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza samozatrudnionych, chce być z tym na bieżąco i dowiedzieć się, ile pieniędzy już udało im się odłożyć. Jest to jak najbardziej możliwe. W tym celu trzeba sprawdzić swój Stan Konta Ubezpieczonego w ZUS. Jak to zrobić? Zapraszamy do naszego poradnika.

Informacja od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek raz do roku poinformować nas o aktualnym Stanie Konta Ubezpieczonego. W tym celu ZUS wysyła listy ze szczegółową informacją – zwykle trafiają one do ubezpieczonych pod koniec sierpnia. Taki list otrzyma każda osoba, za którą w minionym roku została opłacona choćby jedna składka na ubezpieczenie społeczne. Przeciętnie ZUS wysyła wspomniane informacje do około 20 milionów Polaków.

Jeśli taka częstotliwość i forma otrzymywania informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS Ci nie wystarcza, w każdej chwili możesz uzyskać indywidualny wygląd w swoje konto. Sprawdź, jak to zrobić.

Do wyboru, do koloru

Wniosek o wgląd w Stan Konta Ubezpieczonego w ZUS można złożyć albo osobiście, albo pocztą tradycyjną, albo – to najwygodniejsza opcja – przez Internet (w tym celu trzeba jednak założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE).

Wniosek ZUS-ZZU jest pismem priorytetowym, co oznacza, że ZUS musi na niego odpowiedzieć niezwłocznie – zwykle następuje to w ciągu kilku dni. W szczególnych przypadkach, gdy Stan Konta Ubezpieczonego w ZUS jest niejasny, procedura może się przeciągnąć do maksymalnie miesiąca, a jeśli pojawią się jeszcze inne komplikacje, taka informacja musi zostać przekazana w ciągu najpóźniej 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Informację o swoim Stanie Konta Ubezpieczonego można odebrać również w dowolnej formie. Składając wniosek przez Internet warto zaznaczyć, że chce się otrzymać taką informację drogą mailową z potwierdzeniem SMS-em. Można oczywiście zażyczyć sobie wysyłki listu na adres zameldowania lub też odebrać pismo w najbliższej jednostce organizacyjnej ZUS.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.