Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorcy – warto do niego przystąpić!

Piotr Kowalczyk
22.09.2021

Jeśli do tej pory nie opłacałeś dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to być może podjąłeś złą decyzję. Na szczęście można w dowolnej chwili naprawić ten błąd i przystąpić do tego ubezpieczenia. Jaka obowiązuje tutaj stawka? Dlaczego warto opłacać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe na własnej działalności gospodarczej?

Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy?

Aktualna wysokość stawki to 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Podstawa ta nie może wynosić więcej niż 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Konkretną wysokość składki wyliczy Ci księgowość lub pracownik ZUS.

Pamiętaj

Składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorca opłaca za siebie do 10. dnia miesiąca – tak jak wszystkie pozostałe składki na ZUS.

Korzyści z przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Jako przedsiębiorca objęty tym ubezpieczeniem przede wszystkim zyskasz prawo do… chorowania. Pisząc precyzyjnie: choroba i brak możliwości pracy nie spowodują już, że zostaniesz bez środków do życia. ZUS wypłaci Ci za ten czas zasiłek chorobowy, a w ramach „gratisu” zapłacisz też nieco niższe składki na ubezpieczenie społeczne.

Jeśli Twoja choroba się przedłuży, to będziesz mógł skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego – ale tylko pod warunkiem, że masz lekarskie zaświadczenie o konieczności kontynuowania leczenia lub rehabilitacji.

Jeśli w wyniku choroby czy wypadku masz ograniczoną możliwość kontynuowania pracy zarobkowej, to dzięki ubezpieczeniu chorobowemu będziesz mógł otrzymać zasiłek wyrównawczy.

Ponadto przedsiębiorcy opłacający dobrowolnego ubezpieczenie chorobowe mogą otrzymywać świadczenia rodzicielskie, takie jak zasiłek opiekuńczy czy macierzyński.

Jak przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Jako przedsiębiorca musisz o to zadbać we własnym zakresie. W tym celu konieczne jest zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i przekazanie mu formularza ZUS ZUA z wypełnionymi polami w części VIII. 05-06 – to one dotyczą dobrowolnych ubezpieczeń.

Pamiętaj również, że prawo do przywilejów związanych z przystąpieniem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabędziesz dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego trwania ubezpieczenia, stąd najkorzystniej jest przystąpić do niego zaraz na początku miesiąca i opłacić wyższą składkę standardowo do 10.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.