Czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa?

Jerzy Biernacki
13.09.2022

Wiążąca Informacja Stawkowa 1 listopada 2019 roku zastąpiła instytucję indywidualnej interpretacji podatkowej dla przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, jaką stawkę podatku VAT zastosować przy sprzedaży towarów i usług. Wciąż jednak nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą o istnieniu WIS. Najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Cel istnienia Wiążącej Informacji Skarbowej

Wiążąca Informacja Stawkowa w założeniu ma skończyć z notorycznym problemem błędnego interpretowania i przypisywania stawek podatku VAT do konkretnych grup produktów i usług. Obecnie wielu przedsiębiorców popełnia tutaj niezamierzone błędy, co może się skończyć poważnymi konsekwencjami w razie kontroli.

WIS chroni również podatników w sytuacji, gdy organ kontrolny niesłusznie podważa zastosowanie konkretnej stawki podatku VAT.

Kiedy warto wystąpić z wnioskiem do WIS?

Ma to sens zawsze wtedy, gdy rzeczywiście nie wiesz, jaką stawkę podatku VAT zastosować przy sprzedaży konkretnych produktów i usług, a chcesz uniknąć problemów w razie ewentualnego popełnienia błędu.

Ponadto o informację warto wystąpić w razie kontroli skarbowej, która podważa zastosowaną przez Ciebie stawkę, a masz święte przekonanie, że nie złamałeś przepisów. Decyzja WIS ma charakter decyzji administracyjnej i nie może zostać podważona w toku kontroli.

Ile to kosztuje?

Opłata za rozpatrzenie wniosku wynosi 40 zł. Co ważne, jest ona naliczana za każdy wniosek – czyli jeśli chcesz otrzymać informację na temat zastosowania stawki podatku VAT dla różnych produktów i usług, to za każdym razem musisz wnieść osobną opłatę.

Ważne!

W projekcie zmian w ustawie o podatku VAT (tzw. Slim VAT 3) znalazła się propozycja zniesienia opłaty. Prawdopodobnie wejdzie to w życie z początkiem 2023 roku.

Opłatę uiszcza się na konto Krajowej Informacji Skarbowej:

NBP O/O Katowice

25 1010 1212 0064 6422 3100 0000

Jak złożyć wniosek do WIS?

Wniosek o ustalenie stawki podatku VAT składamy bezpośrednio do Krajowej Administracji Skarbowej. Można to zrobić listownie lub przez platformę e-PUAP na adres skrytki KIS. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej pod adresem https://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw/wiazaca-informacja-stawkowa-wis.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie