Czy grafik komputerowy musi stosować kody GTU?

Piotr Kowalczyk
04.11.2020

Wprowadzenie kodów GTU od 1 października 2020 roku spowodowało niezły popłoch wśród przedsiębiorców. Wina leży po stronie Ministerstwa Finansów, które zostawiło zbyt duże pole do interpretacji nowych przepisów. Obecnie mnóstwo firm nadal nie wie, czy muszą stosować kody GTU na fakturach. Szczególnie dużo wątpliwości jest wokół kodu GTU_12, który odnosi się do usług niematerialnych, w tym doradczych i związanych z działalnością reklamową. Czy na przykład grafik komputerowy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi stosować kod GTU_12? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Jeśli wykonuje tylko obróbkę graficzną lub tworzy grafiki na potrzeby reklamy – NIE

Zacznijmy od przypadku, w którym grafik komputerowy jest jedynie podwykonawcą np. agencji reklamowej. Na jej zlecenie przygotowuje grafiki, które następnie będą wykorzystywane w kampanii reklamowej. W rozumieniu obowiązujących przepisów nie zachodzą tutaj dostateczne przesłanki do tego, aby przedsiębiorca dodawał kod GTU_12 na fakturze. Sam wytwór jego pracy nie jest bowiem reklamą.

Dokładnie tak samo będzie w sytuacji, gdy grafik np. zajmuje się obrabianiem zdjęć okolicznościowych czy do sesji biznesowych. Nie ma tutaj mowy o produkowaniu reklam. W takim przypadku dodawanie kodu GTU_12 na fakturze nie jest obowiązkowe.

Gdy projektuje kampanię reklamową – TAK

Zupełnie inaczej sprawa ma się w sytuacji, gdy grafik projektuje całą kampanię reklamową na rzecz klienta – na przykład do jego obowiązków należy zaplanowanie koncepcji reklamy, a następnie przygotowanie elementów graficznych, jak bannery czy reklamy na Facebooku. Wówczas będzie na nim ciążyć obowiązek dodania kodu GTU_12 na fakturze, ponieważ urzędnicy mogą uznać, że jest twórcą reklamy, a precyzyjniej – że świadczy usługi reklamowe.

Gdy doradza w zakresie reklamy graficznej – TAK

Kod GTU_12 na fakturze musi też dodać grafik komputerowy, który w ramach współpracy z klientem świadczył na jego rzecz usługę doradczą. Na przykład: klient zgłosił się do grafika z gotowymi projektami i poprosił o ich opinię na ich temat oraz o zasugerowanie zmian. Wówczas mamy do czynienia z usługą niematerialną i dla świętego spokoju lepiej będzie zastosować odpowiedni kod na fakturze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.