Co musisz mieć, aby zarejestrować spółkę w systemie S24?

Marek Szydełko
15.04.2021

System S24 umożliwia zarejestrowanie spółki przez Internet, co oczywiście jest bardzo wygodne i szybkie. Jeśli właśnie się do tego przymierzasz, to na dobry początek przygotuj sobie wszystkie potrzebne rzeczy, bez których nie uda Ci się zarejestrować spółki online. Sprawdź, co musisz mieć.

Ustal podstawowe informacje

Na początek dobra informacja: do zarejestrowania spółki w systemie S24 nie potrzebujesz grubego pliku dokumentów. Wymagane będzie natomiast podanie kilku podstawowych informacji, bez których system nie przepuści Cię dalej. Mowa o:

  • nazwie spółki,
  • adresie spółki,
  • kodach PKD, które określają działalność spółki.

Bardzo ważne jest również to, że każdy ze wspólników spółki musi posiadać aktywny podpis elektroniczny. W przeciwnym razie nie będzie możliwości podpisania umowy spółki online. Podpis elektroniczny najszybciej i najłatwiej można zyskać zakładając sobie profil zaufany, na przykład przez system bankowości elektronicznej.

Rada

Wszystkie dokumenty, o które poprosi Cię system, możesz przesłać do urzędu online w formie załączników do wniosku rejestracyjnego.

Z poziomu systemu S24 wyniesiesz też niezbędne opłaty rejestracyjne. Pierwsza z nich to opłata za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego – wynosi ona 250 złotych. Z kolei 100 złotych zapłacisz za zgłoszenie wpisu w MSiG. System sam przekieruje Cię na stronę wybranego operatora płatności.

Nie zapomnij o podatku

Samo zarejestrowanie spółki w systemie KRS to nie wszystko. Musisz pamiętać o powstającym w tym momencie obowiązku podatkowym. Konieczne jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 0,5% wartości umowy spółki. Podatek jest płatny w terminie 14 dnia na podstawie deklaracji PCC-3, którą możesz przesłać online lub listem poleconym, ewentualnie osobiście w urzędzie skarbowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.