Aktualne terminy obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online w 2021 roku

Piotr Kowalczyk
09.12.2020

Kasy fiskalne online docelowo mają być rewolucją w ewidencjonowaniu sprzedaży. „Mają”, bo nadal nie są powszechnie stosowane. Termin wprowadzenia obowiązku posiadania kas podłączonych do Internetu został przesunięty z uwagi na pandemię koronawirusa, ale temat bardzo szybko – bo już za kilka tygodni – wróci. Jakie są aktualne terminy obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na kasy fiskalne online w 2021 roku? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online, jak nietrudno się domyślić, są stale podłączone do Internetu, a tym samym do Centralnego Repozytorium Kas. W tej bazie odnotowuje się każdą transakcję, co ułatwia kontrolowanie poprawności ewidencjonowania sprzedaży przez przedsiębiorcę. Dostęp do danych z Centralnego Repozytorium Kas mają mi.in. naczelnicy urzędów skarbowych czy naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Kto już korzysta z kas fiskalnych online?

Zgodnie z pierwotnymi założeniami kasy online miały już być obowiązkowe we wszystkich branżach wskazanych przez Ministerstwo Finansów, ale pandemia wywróciła ten plan do góry nogami. Przepisem tym „zdążyli” zostać objęci tylko przedsiębiorcy prowadzący punkty oferujące:

  • benzynę silnikową, olej napędowy czy gaz do napędu silników spalinowych,
  • usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów.

Dla nich przepis nakładający obowiązek posiadania kasy fiskalnej online wszedł w życie od 1 stycznia 2020 roku, a więc jeszcze przed wybuchem pandemii. W przypadku pozostałych branż wymienionych przez Ministerstwo Finansów terminy wdrożenia kas podłączonych do Internetu zostały przesunięte na rok 2021.

Kto musi mieć kasę fiskalną online od 2021 roku?

Pierwsza grupa przedsiębiorców zostanie objęta tym obowiązkiem już od 1 stycznia 2021 roku. Zostało więc bardzo mało czasu, aby dostosować swój punkt sprzedaży do nowych (a właściwie przesuniętych) przepisów. 1 stycznia jest datą graniczną dla przedsiębiorców:

  • świadczących stale lub sezonowo usługi związane z żywieniem, czyli stacjonarnych placówek gastronomicznych i punktów oferujących usługi w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania,
  • zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i innych paliw stałych wytwarzanych z węgla kamiennego, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Nieco więcej czasu na zakup kasy fiskalnej online mają przedsiębiorcy z drugiej grupy wymienionej przez Ministerstwo Finansów. Obowiązek posiadania kasy z podłączeniem do Internetu od 1 lipca 2021 roku obejmie przedsiębiorców oferujących usługi:

  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,
  • prawnicze,
  • budowlane,
  • w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • związane z działalności obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (czyli np. siłowni), ale wyłącznie w zakresie wstępu.

Czasu na spełnienie obowiązku instalacji kasy fiskalnej online jest zatem coraz mniej. Zwłaszcza, że trzeba jeszcze wybrać odpowiednie urządzenie. Tutaj najlepiej będzie zdać się na pomoc specjalistów.

Gdzie zamówić kasę fiskalną online? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w artykule przygotowanym przez firmę Netvet https://netvet.pl/aktualne-terminy-obowiazkowej-wymiany-kas-fiskalnych-starego-typu-na-kasy-fiskalne-online-w-2021-roku/. Netvet oferuje sprzedaż i doradztwo przy wyborze odpowiedniej kasy fiskalnej online dla przedstawicieli różnych profesji, w tym lekarzy, prawników, fryzjerów, kosmetyczek czy architektów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.