12% podatku na skali podatkowej – dobra informacja dla drobnych przedsiębiorców

Antoni Kwapisz
27.04.2022

Tak zwany „Polski Ład” oficjalnie trafił już do kosza. Rząd wycofuje się z tej reformy tylnymi drzwiami, choć oficjalnie nie przyznaje się do błędu. Robi to jednak wprowadzając „reformę reformy”. Cieszyć mogą się przedsiębiorcy, zwłaszcza ci będący na skali podatkowej, którzy zapłacą znacznie niższy podatek dochodowy. Szczegóły znajdziesz w naszym artykule.

Dla kogo 12% podatku?

Najważniejszą zmianą zapowiedzianą przez premiera jest obniżenie stawki podatku dochodowego do 12% z obecnych 17%. Dotyczy to m.in. pracowników na umowie o pracę, ale także przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Jednocześnie zlikwidowana zostaje tzw. ulga dla klasy średniej, której i tak nikt nie rozumiał i mało kto potrafił ją wyliczyć. Ma być prościej i taniej. Co ważne, nie ma potrzeby składania żadnych korekt czy dodatkowych dokumentów – nowa, niższa stawka podatku będzie naliczana z automatu każdemu, kto się do tego kwalifikuje.

Prawo zadziała wstecz

Choć nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2022 roku, to Ministerstwo Finansów już zapowiedziało, że będą działać wstecz. Oznacza to, że niższa stawka będzie naliczana od 1 stycznia 2022 roku. Przedsiębiorcy, którzy nadpłacili podatek w formie zaliczek, odzyskają różnicę w zeznaniu rocznym PIT.

Przypomnijmy również, że przedsiębiorców na skali podatkowej wciąż obowiązuje nowa, wyższa kwota wolna od podatku (do 30 tysięcy złotych). Mogą również korzystać z ulg podatkowych, w tym na dziecko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.