Oprogramowanie do ewidencji czasu pracy: dlaczego warto w nie zainwestować?

Mariusz Siwko
03.02.2021

Z niewiadomych przyczyn temat kontrolowania czasu pracy pracowników jest uznawany za nieelegancki, trochę krępujący i mało kto się z nim obnosi. Tymczasem mówimy tutaj o elementarnej kwestii związanej z prowadzeniem biznesu. Każdy pracodawca ma prawo wiedzieć, czy jego podwładni przykładają się do swoich obowiązków oraz czy przestrzegają wewnętrznego regulaminu, w tym ustalonych godzin pracy. Dawniej robiło się to poprzez podpisywanie listy. Dziś mamy do dyspozycji znacznie wygodniejsze narzędzia, na czele z oprogramowaniem do ewidencji czasu pracy. Dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować.

Wirtualny „bat” na pracowników

Oczywiście pracownikom trzeba ufać, ale wypada ich też kontrolować. Ludzie mają to do siebie, że gdy stworzą swoją strefę komfortu, to próbują się w niej umościć – nie zawsze z korzyścią dla pracodawcy. Wielu pracowników ma tendencję do spóźniania się czy wychodzenia z pracy przed czasem. Jeśli nikt tego nie kontroluje, to siłą rzeczy w zespole nastąpi rozluźnienie, które na pewno nie wpłynie pozytywnie na wydajność poszczególnych pracowników.

Łatwiejsze analizowanie zaangażowania pracowników

Trudno jest sobie wyobrazić, aby w nowocześnie zarządzanej firmie pracodawca musiał indywidualnie kontrolować czas pracy każdego ze swoich podwładnych. Znacznie wygodniej, ale i efektywniej będzie mieć dostęp do ogólnej bazy, z której można łatwo się dowiedzieć, czy i kiedy dany pracownik nie wypełnił swoich obowiązków.

Jeśli widzimy, że konkretna osoba nagminnie łamie regulamin, to możemy jej to łatwo udowodnić przedstawiając zestawienie pobrane z programu do ewidencji czasu pracy.

Dobry punkt wyjścia do przyznawania premii i nagród

Co prawda pracowników powinno się nagradzać za wyniki, ale należy od nich także wymagać poszanowania dla wewnętrznych reguł. Sytuacja, w której nagrody regularnie dostaje ktoś, kto lekceważy sobie narzucony harmonogram pracy, jest demoralizująca i negatywnie odbija się na zaangażowaniu całego zespołu.

Po wdrożeniu programu do ewidencji czasu pracy można ogłosić, że od tej pory punktualność i wychodzenie z pracy o czasie będą brane pod uwagę przy przyznawaniu premii. To zmotywuje sumiennych pracowników oraz ustawi do pionu tych, którzy do tej pory mieli w nosie firmowy regulamin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.