Oprogramowanie biznesowe z gwarancją aktualizacji – dlaczego jest to tak ważne?

Maciej Piwowski
12.08.2021

Kupując gotowe oprogramowanie dla firmy lub zamawiając autorskie narzędzie w software housie zawsze powinieneś zwrócić uwagę na to, czy dostawca oprogramowania gwarantuje jego aktualizowanie. Najczęściej taka gwarancja jest udzielana na okres kilku lat, choć można się również spotkać z aktualizacjami dożywotnimi. Dlaczego warto skorzystać z takiej oferty i nie warto zaprzątać sobie głowy oprogramowaniem bez gwarantowanych aktualizacji? Sprawdź najważniejsze argumenty.

Unikniesz wysokich kosztów

Aktualizacje oprogramowania, czyli w wielu przypadkach po prostu nowe wersje programów biznesowych, potrafią być bardzo kosztowne. Jeśli nie chcesz ponosić regularnych wydatków, na przykład co roku, to koniecznie poszukaj takiego oprogramowania, które jest aktualizowane bezpłatnie w ramach np. abonamentu.

Nie będziesz musiał wymieniać sprzętu

Co prawda większość programów biznesowych działa dziś w chmurze obliczeniowej, jednak nadal można się natknąć na oprogramowanie wymagające fizycznego zainstalowania na komputerze. W momencie, gdy program straci na aktualności i pojawi się jego nowa wersja, może się okazać, że konieczna będzie nawet… wymiana sprzętu. Takie sytuacje na szczęście należą już do rzadkości, jednak i tak warto dmuchać na zimne.

Zaoszczędzisz sobie potencjalnych problemów związanych z aktualizacją

Aktualizacja oprogramowania teoretycznie powinna przebiec bezproblemowo, natomiast w praktyce różnie z tym bywa. Zdarza się, że po zaktualizowaniu oprogramowania przestaje ono zupełnie działać lub traci połowę swoich wcześniejszych funkcji i nie da się z niego normalnie korzystać. Najczęściej jest to skutek błędów popełnionych przez pracowników przeprowadzających aktualizację na własną rękę. Aby uniknąć podobnych problemów warto kupić oprogramowanie, którego dostawca gwarantuje zdalne przeprowadzanie aktualizacji, np. poza godzinami pracy biura.

Nie będziesz musiał pilnować aktualizacji

Aktualizacje oprogramowania czasami pojawiają się znienacka i mają związek np. z usunięciem luk w zabezpieczeniach. Trudno jest to na bieżąco monitorować, a przegapienie aktualizacji może niestety negatywnie odbić się na działaniu programu. Dlatego lepiej jest zapewnić sobie automatyczne aktualizacje już na etapie zakupu oprogramowania biznesowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.