Kalkulator online: bardzo przydatne narzędzie w firmie

Mariusz Siwko
29.09.2020

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z koniecznością obliczania różnych wartości – czy to wynagrodzeń, składek, zaliczek na podatek dochodowy, należnego podatku VAT itd. Przedsiębiorca może się w tym łatwo pogubić, podobnie zresztą, jak pracownik odpowiedzialny za prowadzenie spraw księgowych. Tymczasem popełnienie choćby drobnego błędu może skutkować sprowadzeniem na firmę bardzo nieprzyjemnych konsekwencji – włącznie z mandatem skarbowym czy nawet wszczęciem postępowania karnoskarbowego. Na szczęście można tego łatwo uniknąć korzystając z dostępnych rozwiązań programistycznych. Do tej kategorii zaliczymy bardzo przydatne, choć niedoceniane kalkulatory online.

Skąd wziąć taki kalkulator?

Kalkulatory online są udostępniane w Internecie – część bezpłatnie, część komercyjnie. Te drugie wyróżniają się tym, że są znacznie bardziej rozbudowane, posiadają dodatkowe funkcjonalności, jak na przykład automatyczne obliczanie różnych należności publicznoprawnych czy tworzenie zestawień kosztowych w tabelach.

Kalkulatory udostępniają także organy administracji publicznej – przede wszystkim Ministerstwo Finansów oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy poszukać ich na stronach internetowych tych instytucji. Tutaj zaletą jest przede wszystkim to, że kalkulatory są na bieżąco aktualizowane zgodnie z nowelizowanym prawem. Wada? Zwykle toporna obsługa.

Kalkulator do obliczania różnych wartości występujących w biznesie może stanowić również element programu księgowego. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ wystarczy tutaj tylko podstawić odpowiednie liczby, na przykład wypełniając fakturę czy uzupełniając księgę przychodów i rozchodów, a program sam wyliczy należne kwoty.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kalkulatory wykorzystywane w biznesie, to warto tutaj wymienić chociażby:

  • Kalkulator odsetek
  • Kalkulator VAT
  • Kalkulator PIT
  • Kalkulator wynagrodzeń
  • Kalkulator ryczałtów samochodowych
  • Kalkulator opłat notarialnych

Dlaczego warto korzystać z kalkulatorów online w działalności gospodarczej?

Powód jest oczywisty: tak proste narzędzie może uchronić przed popełnieniem błędu w wyliczaniu np. wysokości zaliczki na podatek dochodowy, a tym samym nie dopuścić do sytuacji, w której przedsiębiorca nieprawidłowo rozliczy się z administracją skarbową.

Kalkulatory online bardzo przyspieszają też procedury związane z wyliczaniem różnego rodzaju należności, dlatego stanowią dziś podstawowe narzędzie pracy chociażby w biurach księgowych.

Jeśli natomiast kalkulator stanowi funkcję wbudowaną w program do księgowania, to dzięki temu zyskujemy w zasadzie kompleksowe narzędzie do prowadzenia swoich spraw księgowych, co w wielu firmach może oznaczać brak konieczności wynajmowanie zewnętrznego biura.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.