Firmowy intranet – jakie przynosi korzyści?

Marek Szydełko
29.11.2021

Intranet, czyli sieć wewnętrzna, to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, zwłaszcza tych zatrudniających wielu pracowników i działających w rozproszonej strukturze (np. mających kilka oddziałów w całym kraju). Uruchomienie intranetu niesie ze sobą szereg korzyści. Jakich dokładnie? Te najważniejsze przedstawiamy i omawiamy na konkretnych przykładach w naszym poradniku.

Elektroniczny obieg dokumentów

To najważniejsza korzyść, którą docenisz już w ciągu pierwszych dni funkcjonowania intranetu w Twojej firmie. Jeśli obecnie regularnie zdarza się, że różne dokumenty giną, nigdy nie docierają do adresatów, a przy tym cały czas marnujesz swoją energię na wysyłanie pracownikom różnych umów czy wniosków, to bez wątpienia potrzebujesz intranetu.

Sieć wewnętrzna może stanowić bazę dokumentów wykorzystywanych w Twojej firmie, z której każdy użytkownik pobierze to, co jest mu aktualnie potrzebne. W ten sposób można również całkowicie wyeliminować obieg papierowych dokumentów, oszczędzając tym samym na zakupie papieru oraz tuszu do drukarki.

Lepsza kontrola nad pracownikami

Firmowy intranet można z powodzeniem wykorzystać do zwiększenia kontroli pracowników. Nie chodzi oczywiście o to, aby stale sprawdzać, czy na pewno są w pracy i wykonują powierzone im obowiązki. Ważniejsze jest natomiast kontrolowanie czasu pracy zatrudnionych osób oraz tego, czy realizują projekt zgodnie z założeniami.

Skuteczne dostarczanie wiadomości

Jeśli w Twojej firmie często dochodzi do sytuacji, w której pracownicy twierdzą, że czegoś nie dostali, że mail na pewno wpadł do SPAM-u, że nie mieli połączenia telefonicznego od Ciebie etc., to firmowy intranet również pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

Wewnętrzna sieć może pełnić funkcję platformy komunikacyjnej. Po wysłaniu wiadomości do pracownika przez Intranet od razu otrzymasz informację, że została przez niego odebrana i przeczytana. W intranecie możesz również przydzielać pracownikom konkretne zadania wraz z zapisywaniem ich w kalendarzu – wówczas system będzie automatycznie wysyłać pracownikom przypomnienie o zbliżającym się terminie, co powinno znacząco ograniczyć ryzyko opóźnień.

To tylko przykłady zastosowania intranetu w firmie. Pewne jest, że Twoje przedsiębiorstwo może wykorzystać potencjał tego narzędzia, którego wdrożenie wcale nie jest tak kosztowne i skomplikowane, jak może Ci się teraz wydawać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.