Za kilka miesięcy kończy Ci się leasing na samochód? Wykup go przed 31 grudnia 2021 r.!

Mateusz Nowak
24.11.2021

Jeśli tytułowa sytuacja dotyczy także Ciebie i faktycznie w perspektywie np. 5-6 miesięcy zakończysz spłatę leasingu samochodowego, to dobrze radzimy: postaraj się rozwiązać umowę z leasingodawcą już teraz. Po 1 stycznia 2022 roku diametralnie zmieniają się warunki tzw. wykupu prywatnego, który przestanie być opłacalny dla przedsiębiorców. Po szczegóły zapraszamy do naszego poradnika.

Poważny problem dla przedsiębiorców spłacających leasing

Całe zamieszanie jest oczywiście spowodowane tzw. „Polskim Ładem”, który został już przyjęty przez Sejm i wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Jedną z ważniejszych zmian jest brak możliwości preferencyjnego wykupu samochodu z leasingu do majątku prywatnego.

Obecnie przedsiębiorca, który dokona takiego wykupu i nie wprowadzi samochodu do ewidencji środków trwałych, ma możliwość sprzedania go bez podatku po upływie 6 miesięcy. Ustawodawca ukróci tę praktykę. Po 1 stycznia każdy wykup prywatny samochodu z leasingu będzie oznaczać automatyczne włączenie auta do majątku firmy. Tym samym sprzedaż auta bez podatku będzie możliwa dopiero po upływie 6 lat (!), licząc 5 lat od roku następującego po dacie wykupienia przedmiotu leasingu.

Wykup auto teraz, jeśli masz taką możliwość

Szansę na uniknięcie fatalnych reperkusji wprowadzonej zmiany mają tylko ci przedsiębiorcy, którzy zdążą wykupić auto z leasingu do 31 grudnia 2021 roku. Jest to możliwe pod warunkiem, że okres spłaty leasingu jest już dłuższy niż okres amortyzacji samochodu. Dlatego taką opcję mogą brać pod uwagę praktycznie tylko ci przedsiębiorcy, którym do spłacenia pozostało kilka, maksymalnie kilkanaście rat.

Jednorazowe spłacenie pozostałej kwoty jest oczywiście sporym obciążeniem finansowym, natomiast na dłuższą metę może się opłacić, ponieważ przedsiębiorca zyska możliwość sprzedania samochodu po upływie 6 miesięcy bez faktury – uniknie więc zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.