Serwis samochodu w leasingu – czy w grę wchodzi tylko ASO?

Jerzy Biernacki
17.04.2023

Leasingowanie samochodu to bardzo popularne rozwiązanie w biznesie. Wielu przedsiębiorców rozwiązuje w ten sposób dwa podstawowe problemy: potrzebę generowania kosztów oraz posiadania auta na dojazdy do biura, do klientów etc. Pamiętajmy natomiast, że leasing sam w sobie stawia pewne ograniczenia. Jedno z nich dotyczy sposobu i miejsca serwisowania auta. Czy rzeczywiście w grę wchodzi tylko ASO? Wyjaśniamy!

Teoretycznie masz obowiązek serwisować leasingowany samochód w ASO

W teorii, jako jedynie użytkownik samochodu, musisz się stosować do wymagań stawianych przez właściciela auta – czyli leasingobiorcę. Ten niemal na pewno oczekuje, że samochód będzie serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta, czyli w autoryzowanej stacji obsługi.

Rada

Ostateczną odpowiedź na pytanie, czy musisz serwisować leasingowany samochód w ASO, znajdziesz w umowie leasingowej.

Leasingodawca tego nie sprawdzi

Oczywiście teoria sobie, a praktyka sobie. Żaden leasingodawca nie kontroluje na bieżąco, czy użytkownik serwisuje samochód w ASO, w niezależnym warsztacie, samodzielnie czy może w ogóle tego nie robi. Dopóki leasing jest terminowo spłacany, to finansujący nie wnika w sposób eksploatacji auta.

Kiedy serwisowanie leasingowanego samochodu poza ASO może być problemem?

Jeśli sumiennie spłacasz leasing i na koniec wykupisz samochód, to leasingodawcy nie będzie interesować, gdzie i jak było serwisowane auto. Gorzej, gdy z jakiegoś powodu samochód wróci do leasingodawcy, który następnie postanowi je sprzedać.

Jeśli fakt serwisowania pojazdu poza ASO spowoduje obniżenie ceny, jaką leasingodawca uzyska na rynku wtórnym, to może się zwrócić do Ciebie z wnioskiem o pokrycie tej różnicy.

Inny przykład to sytuacja, w której leasingodawca będzie musiał przywrócić samochód do dobrego stanu technicznego z powodu zaniedbań leasingobiorcy. Wówczas były użytkownik auta zostanie obciążony kosztami serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie