Postanowienia noworoczne przedsiębiorcy, które tym razem WARTO zrealizować.

Piotr Kowalczyk
23.12.2022

Końcówka roku to tradycyjnie czas bardzo wytężonej pracy i zasłużonego odpoczynku. Wielu z nas ulega charakterystycznej dla tego okresu melancholii, próbując przewidywać przyszłość, czując związany z tym niepokój i oczywiście obiecując sobie, że w kolejnym roku zrealizujemy te od dawna odkładane postanowienia. Jeśli jeszcze ich nie wytypowałeś, to możesz skorzystać z mojej listy.

Wyhamowanie z wydatkami

Wysoka inflacja, drakońskie podwyżki cen nośników energii dla przedsiębiorców, a przy tym zwalniająca konsumpcja – nie możesz mieć wątpliwości, że czeka nas trudniejszy rok, w którym przyda się umiejętność zaciskania pasa. Nie oszczędzaj na ludziach i inwestycjach, ale na niepotrzebnych wydatkach. Wytnij wszystkie koszty, które może i kuszą, ale nie mają żadnego przełożenia na sukces Twojego biznesu. To nie jest dobry czas na branie kolejnego auta w leasing czy zakup nowych mebli do biura.

Zbudowanie poduszki finansowej

Jeśli jeszcze nie masz poduszki finansowej, bo biznes fajnie się kręci i nie narzekasz na problemy z płynnością, to Twoim noworocznym postanowieniem powinno być właśnie zgromadzenie funduszu awaryjnego. Odłóż środki, które pozwolą Twojej firmie funkcjonować przez minimum kwartał, nawet bez osiągania żadnych dochodów. Uwierz, że daje to ogromne poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Niezaniedbywanie marketingu

W 2023 roku kontynuuj dobrą strategię marketingową lub rozpocznij działania zmierzające od uatrakcyjnienia wizerunku Twojego biznesu. W kryzysowych czasach konsumenci będą kupować mniej i uważniej wybierać produkty oraz usługodawców, kierując się przede wszystkim kryterium jakości, która jest postrzegana przez pryzmat rozpoznawalności marki. Dlatego poświęć cały następny rok na poprawienie marketingu firmy.

Znalezienie czegoś, co wyróżni Twój biznes na tle konkurencji

Nie musi to być nic szczególnie odkrywczego. Ważne, aby ten wyróżniający element był zrozumiały i atrakcyjny dla konsumentów oraz wybrzmiał w komunikacji marketingowej. Wykorzystaj to, że idą trudniejsze czasy i konsumenci będą zwracać większą uwagę np. na niezawodność kupowanych produktów, warunki gwarancyjne, rzeczywistą przydatność danych usług czy dobrą obsługę dającą poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli możesz zapewnić cokolwiek z tej listy, a Twoja konkurencja się tym jakoś szczególnie nie chwali, to masz już pole, na którym jesteś w stanie zbudować przewagę konkurencyjną.

Wyprowadzenie niektórych procesów biznesowych poza firmę

W nowym roku pomyśl o spróbowaniu outsourcingu. Jeśli dziś osobiście odpowiadasz za wszystkie procesy w Twojej firmie, włącznie z księgowością, wystawianiem faktur i windykowaniem niesolidnych płatników, to nic dziwnego, że oddychasz rękawami. Zmień to, ale tak naprawdę. Skorzystaj z pomocy zewnętrznych usługodawców, przede wszystkim w obszarze finansów, księgowości i marketingu.

Z tym bezpośrednio wiąże się inne postanowienie noworoczne, jakie chcę Ci zarekomendować: znalezienie większej ilości czasu dla siebie i bliskich. Zaharowywanie się na śmierć nie jest żadnym bohaterstwem, ale oznaką, że Twój biznes nie działa tak jak powinien.

Działalność charytatywna

Osiągnąłeś sukces w biznesie? Podziel się nim z potrzebującymi. Nie jest to oczywiście żaden wymóg. Z doświadczenia wiem jednak, że żadne zarobione pieniądze nie dają takiej satysfakcji jak świadomość, że przeznaczyliśmy je na coś, co naprawdę ma sens. W 2023 roku spróbuj więc działalności charytatywnej, wybierając takie cele, jakie są zgodne z Twoimi przekonaniami czy lokalnymi potrzebami.

Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie spośród tych postanowień będzie łatwo zrealizować. Niektóre z nich wymagają dużej dyscypliny i diametralnej zmiany podejścia do życia oraz biznesu. Warto jednak spróbować, ponieważ czeka nas trudny rok, a dobry plan i konsekwentne trzymanie się założeń są najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka oraz przetrwanie sztormu, który może zacząć szaleć również w Twojej branży.

Dobrego roku!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.