Kolejne firmy mają obowiązek korzystania z kas fiskalnych online

Krzysztof Jagielski
12.07.2021

1 lipca 2021 roku rozpoczął się kolejny etap powszechnego wdrażania kas fiskalnych online. Od tego dnia ewidencjonowanie sprzedaży na takich kasach jest obowiązkowe dla następnej grupy przedsiębiorców, przede wszystkim usługodawców. Kogo objęły zmiany? Tego dowiesz się już z naszego artykułu.

Te branże muszą już korzystać z kas fiskalnych online

Od 1 lipca obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej online został nałożony, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Ministerstwa Finansów, na:

  • firmy budowlane,
  • salony kosmetyczne,
  • salony fryzjerskie,
  • salony kosmetologiczne,
  • punkty opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów (np., prywatne gabinety),
  • kancelarie prawnicze,
  • właścicieli obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (np. siłownie), o ile chodzi o usługę wstępu na teren obiektu (nie obejmuje to więc np. usług dietetycznych).

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online, jak sama nazwa wskazuje, są urządzaniami przeznaczonymi do ewidencjonowania sprzedaży, które zostały podłączone do Internetu i specjalnego systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową.

Dzięki temu rozwiązaniu nie ma fizycznej możliwości ukrycia transakcji, co pozwoli zwiększyć efektywność prowadzonych kontroli oraz skrócić czas ich trwania. Zminimalizuje to również ryzyko popełniania błędów na etapie ewidencjonowania sprzedaży. Przede wszystkim jednak kasy fiskalne online mają być bronią przeciwko szarej strefie, która szczególnie w dobie pandemii stała się poważnym problemem dla polskiej gospodarki.

Dofinansowanie do zakupu kasy fiskalnej online

Warto wiedzieć, że jeśli jeszcze nie zainstalowałeś kasy fiskalnej online, to po pierwsze: musisz się pospieszyć, a po drugie: możesz uzyskać na to dofinansowanie. Ulga podatkowa wynosi do 90% wartości wymiany kasy, ale kwotowo jest to maksymalnie 700 złotych.

Kasa kupiona z ulgą musi być użyta po raz pierwszy nie później niż 6 miesięcy licząc od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania na niej sprzedaży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.