Czy można opłacić fakturę od kontrahenta z prywatnego konta bankowego?

Maciej Piwowski
16.03.2021

Takie pytanie zadaje sobie sporo przedsiębiorców, którzy z jakiegoś powodu nie posiadają firmowego konta bankowego i korzystają wyłącznie z prywatnego rachunku. Jest to przepis na ograniczenie kosztów działalności (choć oszczędności z tego tytułu są raczej skromne), natomiast na dłuższą metę takie rozwiązanie może być dość kłopotliwe. Pierwsza wątpliwość pojawia się już w momencie opłacania faktury wystawionej przez kontrahenta. Czy można to zrobić z prywatnego konta bankowego? Sprawdź w naszym poradniku.

Przepisy tego nie zabraniają

W polskim prawie podatkowym nie ma nawet słowa na temat tego, że przedsiębiorca nie może opłacać faktur z prywatnego rachunku bankowego. Jest to więc jak najbardziej dozwolone, a opłacony w ten sposób dokument może zostać rozliczony w działalności (i stanowić koszt uzyskania przychodu).

Rada

Pamiętaj tylko, aby po opłaceniu faktury z prywatnego konta wydrukować potwierdzenie i dołączyć je do faktury. Ułatwi to wykazanie kosztu w razie ewentualnej kontroli organu skarbowego.

Formalnie nie ma więc żadnych przeciwwskazań do tego, aby wykorzystywać prywatny rachunek bankowy do rozliczeń z kontrahentami. Możesz również otrzymywać na niego płatności od klientów.

Docelowo załóż rachunek firmowy

Aby nie mieć więcej podobnych dylematów po prostu załóż rachunek firmowy w dowolnym banku mającym taki produkt w swojej ofercie. Na rynku można nawet znaleźć zupełnie darmowe konta dla firm, dlatego argument finansowy schodzi tutaj na drugi plan.

Posiadanie konta firmowego jest nie tylko praktyczne, ale też ma pozytywny wpływ na wizerunek marki przedsiębiorstwa. To, że opłacasz faktury z konta prywatnego, a tym bardziej prowadzonego wspólnie z partnerką/partnerem, nie przysparza Ci profesjonalizmu. Kontrahent może zwrócić na to uwagę i pomyśleć, że ma do czynienia z amatorem lub firmą o bardzo ograniczonych możliwościach, co źle wróży dalszej współpracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.