Zwrot podatku z Niemiec — kalkulator. Jak go użyć?

Piotr Kowalczyk
23.02.2024

Osoby pracujące za granicą, np. w Niemczech, także muszą rozliczać swoje przychody. Samodzielne wyliczenie należnego podatku, a także kwoty zwrotu bywa problematyczne, dlatego wielu pracowników korzysta ze specjalnych internetowych kalkulatorów. Jak ich używać?

Czym jest kalkulator zwrotu podatku z Niemiec?

Jeśli chodzi o zwrot podatku z Niemiec, kalkulator ułatwia wyliczanie należnej sumy. Zbiera on wszystkie najważniejsze informacje o przychodach i przysługujących ulgach, a na ich podstawie automatycznie wylicza kwotę zwrotu lub niedopłaty.

Kalkulator podatku z Niemiec zazwyczaj przyjmuje formę formularza, w którym należy uzupełnić niezbędne dane. To takie informacje jak:

  • rok uzyskania przychodów,
  • przychody uzyskane w Polsce i za granicą (osobno),
  • okresy pracy,
  • kwestia prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego,
  • rozliczanie się z małżonkiem,
  • dodatkowe ulgi.

Niektóre kalkulatory wykonują wyliczenia automatycznie, na podstawie uzupełnionych informacji. Jednak każdy przypadek jest nieco inny. Dlatego zazwyczaj konieczna jest weryfikacja przez specjalistę, który sprawdzi, jak powinny zostać rozliczone przysługujące ulgi i czy w danej sytuacji można z nich skorzystać.

W kalkulatorach zwrotu podatku z Niemiec można dodać też załączniki z dokumentami. Najczęściej dotyczą one dodatkowych przychodów i ulg, których nie da się wskazać w formularzu. Takie informacje często w znacznym stopniu wpływają na ostateczną kwotę nadpłaty lub niedopłaty. Analizą takich materiałów zajmują się specjaliści – kalkulatory nie mają możliwości odczytywania informacji z załączonych dokumentów.

Jak używać kalkulatora zwrotu podatku z Niemiec?

Kalkulator zwrotu podatku z Niemiec jest łatwy w obsłudze. Składa się z rozwijanych pól, w których wystarczy uzupełnić informacje na temat uzyskiwanych przychodów i przysługujących ulg. Do formularza należy też dodać załączniki z dokumentami przesłanymi przez pracodawcę (karty podatkowe z Niemiec) oraz potwierdzającymi dodatkowe ponoszone koszty. Te materiały zostaną następnie przeanalizowane przez specjalistę, który odezwie się do Ciebie wraz z dokładnymi wyliczeniami należnego podatku.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora zwrotu podatku z Niemiec?

Kalkulator zwrotu podatku z Niemiec pozwala sprawdzić, jak dużo pieniędzy otrzymasz po zakończeniu roku podatkowego. Z takiego formularza można skorzystać jeszcze przed datą składania PIT-ów. To ważne zwłaszcza dla osób, które zarabiają więcej i chcą przygotować się na konieczność uregulowania ewentualnej niedopłaty.

Kalkulatory ułatwiają także składanie deklaracji podatkowych. Dostarczenie dokumentów do lokalnego i polskiego urzędu skarbowego jest bowiem obowiązkiem każdej osoby, która zarabia w Polsce i za granicą. Systemy te umożliwiają zebranie wszystkich potrzebnych danych w jednym miejscu. Co więcej, dają one również dostęp do niezbędnych informacji specjalistom, którzy mogą wypełnić zeznanie podatkowe w Twoim imieniu – jeśli się na to zdecydujesz. I na koniec najważniejsze: wykonanie kalkulacji jest bezpłatne. Warto więc skorzystać z tej opcji.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie