Zarządzanie flotą - wszystko co trzeba wiedzieć o fleet management

Marek Szydełko
01.06.2022

Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług systemu zarządzania flotą pojazdów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ usprawnia działanie całej organizacji. Car Fleet Management obejmuje zarówno finansowanie, jak i obsługę samochodów służbowych. Specjaliści z zakresu CFM przejmują na siebie obowiązki związane z utrzymaniem technicznym auta oraz jego ubezpieczeniem. Zarządzanie flotą pojazdów niewątpliwie niesie za sobą wiele korzyści. Na czym dokładnie polega mechanizm car fleet management? Dlaczego warto z niego skorzystać? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym jest car fleet management?

Samodzielne zarządzanie flotą pojazdów w firmie transportowej może stanowić spore obciążenie dla przedsiębiorców. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się kompleksowa usługa car fleet management. Umożliwia ona wygodną i sprawną obsługę samochodów. Specjaliści z branży CFM na bieżąco monitorują stan aut, przypominają o zbliżającym się terminie płatności polisy ubezpieczeniowej, konieczności przeprowadzenia przeglądu technicznego czy wymianie opon. System car fleet management obejmuje również nadzorowanie kosztów utrzymania, wszelkie naprawy, likwidację szkód komunikacyjnych oraz samochód zastępczy.

W ramach zarządzania flotą pojazdów, firma odpowiedzialna jest za przeprowadzenie kontroli kierowców. Korzystając z usługi CFM możemy być pewni, że zatrudnieni posiadają ważne prawo jazdy oraz aktualne badania okresowe. Car fleet management łączy w sobie także atrakcyjne formy finansowania, tj. leasing lub wynajem długoterminowy. System zarządzania flotą pojazdów z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Nic dziwnego - w tym przypadku przedsiębiorca nie ponosi żadnego ryzyka, związanego z obsługą i serwisowaniem samochodów.

Usługi świadczone w ramach zarządzania flotą pojazdów

Car fleet management składa się z różnorodnych usług, umożliwiających profesjonalne zarządzanie flotą samochodową. Głównym celem CFM jest osiągnięcie jak największych korzyści finansowych. System ten najlepiej sprawdzi się w dużych przedsiębiorstwach transportowych, gdzie liczba pojazdów i kierowców jest naprawdę duża. Usługi świadczone w ramach CFM obejmują skuteczne administrowanie w wariancie administracyjnym, technicznym oraz operacyjnym. Specjaliści panują nad serwisowaniem, ubezpieczeniem, raportowaniem, obsługą kart paliwowych i wieloma innymi elementami. Jak możemy łatwo wywnioskować, platforma CFM jest wielofunkcyjna, a zarazem niezwykle intuicyjna, dzięki czemu będzie idealnym wyborem dla każdego przedsiębiorcy.

Korzystając z mechanizmu car fleet management, przedsiębiorcy otrzymują dostęp do specjalistycznych narzędzi, usprawniających funkcjonowanie firmy. Jednym z nich jest system monitoringu GPS. Dzięki niemu możliwe jest oszacowanie wydajności oraz średniego spalania pojazdów, co generuje spore oszczędności. To również świetna okazja dla kierowców, by nauczyli się ekonomicznej jazdy.

Jakie rozwiązania ułatwią zarządzanie flotą pojazdów?

Nie da się nie zauważyć, że usługi CFM stają się coraz bardziej popularne. Sektor ten nieustannie się rozwija i zaskakuje coraz nowszymi rozwiązaniami. Podstawą skutecznego zarządzania flotą samochodową w firmie są niewątpliwie tachografy. To niewielkie urządzenie ma za zadanie rejestrować czas jazdy, prędkość oraz działania kierowcy. Tachografy można łączyć z monitoringiem GPS, co jest bardzo pomocne, szczególnie w zarządzaniu flotą pojazdów ciężarowych.

Spora część firm specjalizujących się w CFM korzysta również z systemów komunikacji bezprzewodowej, jak np. sieć GSM. Nadajnik GSM montuje się w pojeździe. Wszystkie dane dotyczące lokalizacji samochodu, prędkości, czasu przejazdu, przebiegu trasy przesyłane są na serwer. Dzięki temu można na bieżąco śledzić położenie auta, a także sporządzać raporty. Zarządzanie flotą samochodową ułatwia GIS, czyli system informacji geograficznej. Pozwala nie tylko na planowanie trasy, ale również monitorowanie pozycji samochodów, zapasów oraz infrastruktury. Sprawną obsługę floty pojazdów zapewnia OBD - system informujący o usterkach i awariach w aucie.

Leasing a wynajem długoterminowy samochodów

Car fleet management to usługa, która oferuje przedsiębiorcom atrakcyjne formy finansowania floty samochodowej. Specjaliści najczęściej proponują leasing bądź wynajem długoterminowy. Obecnie najpopularniejszym źródłem finansowania jest niewątpliwie leasing. Polega on na przekazaniu przez firmę leasingową samochodu na rzecz korzystającego, w zamian za opłacanie comiesięcznych rat. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo wykupienia pojazdu, zazwyczaj za symboliczną wartość (zazwyczaj jest to 1%). Innym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. Opiera się na podobnych zasadach, co leasing, z tą różnicą, że wynajem długoterminowy zawiera pakiet dodatkowych usług (wybierany przez korzystającego). Po zapłaceniu ostatniej raty najmu, samochód zwracany jest finansującemu.

Dodatkowe usługi obejmują m.in serwisowanie pojazdu. Z pewnością jest to ogromne udogodnienie dla najemcy, gdyż nie musi się on zajmować wieloma rzeczami. W leasingu zakres oferowanych usług jest o wiele uboższy. Umowa wynajmu długoterminowego zazwyczaj zawierana jest na 2-4 lata. Natomiast kontrakt leasingowy w niektórych przypadkach trwa nawet 6 czy 7 lat. Należy nadmienić, że raty najmu długoterminowego są o wiele niższe niż raty leasingowe, ponieważ przedsiębiorca płaci jedynie za użytkowanie pojazdu - nie spłaca jego wartości. Leasing będzie korzystną opcją dla osób, które chcą w przyszłości nabyć użytkowany samochód. Natomiast wynajem długoterminowa to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę.

Dlaczego warto skorzystać z usług car fleet management?

Nowoczesny system zarządzania flotą samochodową niesie za sobą mnóstwo korzyści. To przede wszystkim ogromna wygoda dla przedsiębiorców, ponieważ wszystkie obowiązki związane z obsługą samochodów transportowych spoczywają na specjalistach z zakresu CFM. Wdrożenie usługi zarządzania flotą pojazdów jest zdecydowanie bardziej opłacalne niż zatrudnienie kolejnego pracownika, który będzie czuwał nad stanem technicznym aut. Wykwalifikowani partnerzy biznesowi z pewnością zadbają o bezpieczeństwo kierowców w ruchu drogowym. W razie jakiejkolwiek awarii, właściciel firmy otrzymuje samochód zastępczy, co umożliwia nieprzerwaną pracę.

Poszukując odpowiedniej firmy, specjalizującej się w zarządzaniu flotą samochodową, warto zwrócić uwagę na ofertę Alphabet Polska Fleet Management. Profesjonaliści posiadają wieloletnie doświadczenie na rynku, co pozwala świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Eksperci pomagają Klientom ograniczyć wydatki oraz wszelkie obowiązki związane z eksploatacją pojazdów. Profesjonalne doradztwo pomoże w doborze oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb każdego Klienta.

Podsumowanie

Samodzielne zarządzanie flotą samochodową w firmie to nie lada wyzwanie, szczególnie, jeśli pojazdów jest bardzo dużo. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z systemu car fleet management. Specjaliści zajmują się flotą od strony administracyjnej. Dbają również o ważność wszelkich dokumentów, dzięki czemu przedsiębiorca może w pełni skupić się na działaniu własnej firmy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pojazdów, eksperci korzystają z różnych systemów np. komunikacji bezprzewodowej, informacji geograficznej, tachografów i wielu innych. Nawiązanie współpracy z profesjonalną firmą działającą w zakresie CFM przekłada się na zadowolenie i satysfakcję Klientów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.