Ubezpieczenie w branży IT – praca na kontrakcie bez ryzyka

Maciej Piwowski
28.04.2021

Specjaliści IT, między innymi programiści i informatycy, którzy pracują na umowie B2B, odpowiadają za popełnione przez siebie błędy własnym majątkiem. Błędy mogą być bardzo kosztowne dlatego warto, a w przypadku umów z niektórymi firmami nawet trzeba posiadać wykupione ubezpieczenie OC dla specjalistów IT. Podpowiadamy, co zyskujesz, wykupując OC dla branży IT, a także co powinna zawierać polisa, abyś mógł ze spokojem wykonywać swoje obowiązki.

Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie OC w IT?

Ubezpieczenie zawodowe OC dla specjalistów IT przeznaczone jest dla osób, które swoją pracę w zawodzie informatyka, programisty czy innego specjalisty IT wykonują w ramach umowy B2B. Ubezpieczenie w branży IT  dotyczy osób, które  pracują na rzecz osób trzecich, są częścią zespołu zatrudnionego  przez większa firmę , ktora zleca im zadania w ramach umowy kontraktowej i która bierze pełną odpowiedzialność za cały projekt i ich pracę.. Dlatego też wielu pracodawców w umowach B2B zawiera klauzulę o wymogach i odpowiedzialności kontraktorów. W większości zapisy te dotyczą  przeniesienia odpowiedzialności cywilnej na podwykonawców, czyli naszych specjalistów IT . W takim przypadku, jeżeli w wyniku pracy specjalisty IT projekt będzie zawierał błędy czy nie spełniał wymogów klienta, to pracodawca ma prawo przyjść z roszczeniem właśnie do niego. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu które zabezpieczy kontraktora w takich wypadkach. 

Korzyści z wykupienia ubezpieczenia zawodowego OC dla IT

Obecnie polisy OC dla pracowników IT zawierają wiele korzystnych zapisów, dzięki którym specjaliści nie muszą martwić się o finansowe konsekwencje popełnionych błędów przy pracy. Najistotniejsza korzyść to oczywiście pokrycie strat finansowych, spowodowanych np. utratą czy wyciekiem cennych danych informatycznych. Kolejne korzyści wynikają już wprost z zapisów w umowie, dlatego warto zadbać o to, by wykupić jak najkorzystniejsze ubezpieczenie. Co powinno obejmować?

  • Klauzula o ochronie międzynarodowej – jako specjalista IT pracujący na umowie B2B możesz świadczyć swoją pracę firmom w dowolnym miejscu na świecie. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie, które pokrywa straty niezależnie od miejsca wykonywanej pracy. Warto zadbać o to, by nie były to wyłącznie państwa europejskie, ale też USA, Kanada czy kraje na innych kontynentach.
  • Pokrycie szkód bez określenia przyczyny – przyczyną strat nie musi być Twój błąd. Może być nim np. awaria, sprzętu, serwera lub hostingu itp. Warto zadbać o to, by ubezpieczenie zawodowe OC dla IT zawierał klauzulę o czystej stracie finansowej, czyli takiej, która nie wynika bezpośrednio z Twojego błędu lub jej przyczyny nie da się ustalić.
  • Pokrycie szkód w pełnym zakresie świadczonych usług – jako specjalista IT możesz wykonywać różne operacje na sprzęcie, sieci lub danych swoich klientów. Umowa powinna zatem zawierać każdy rodzaj usług, które świadczysz, aby w przypadku szkód nie okazało się, że ubezpieczenie nie obejmowało konkretnego zakresu działalności.
  • Pokrycie kosztów pomocy prawnej – wskutek strat może okazać się, że zostanie przeciwko Tobie wszczęta sprawa sądowa. Dobre ubezpieczenie IT powinno pokrywać koszty obrony.
  • Wsparcie specjalistów – dobra polisa powinna także gwarantować wsparcie specjalistów z zakresu prawa, kryzysu wizerunkowego, a przede wszystkim informatyków mogących pomóc odzyskać dane lub naprawić szkody.

Wybierz polisę pod kątem swojej pracy

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia zawodowego OC dla specjalistów IT, musisz dokładnie ocenić ryzyko, z jakim wiąże się Twoja praca. Im więcej zapisów w Twojej umowie B2B pokryje się z warunkami ubezpieczenia, tym większa jest szansa na to, że ubezpieczenie pokryje szkody.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie