Ubezpieczenie samochodu podczas wyjazdu za granicę – najważniejsze informacje

Krzysztof Jagielski
20.11.2019

Ujednolicenie regulacji prawnych oraz przepisów unijnych to z pewnością duże udogodnienie dla osób, które lubią podróżować i spędzać aktywnie czas, poznając kulturę i atrakcje turystyczne europejskich krajów. Planując wyjazd za granicę warto jednak upewnić się, czy polskie OC obowiązuje w państwie, do którego chcemy się udać. Zakup dodatkowych polis może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami. Lepiej bowiem zapobiegać niż leczyć, a właściwie – płacić.

Polisa OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wykupione w Polsce obowiązuje również  w innych krajach Unii Europejskiej oraz niektórych państwach nienależących do gospodarczo-politycznego związku. Zdarza się jednak, że konieczne jest wyrobienie Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Klienci firmy CUK mogą starać się o tzw. Zieloną Kartę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przed wyjazdem za granicę warto sprawdzić, czy opłaciliśmy OC we wskazanym przez ubezpieczyciela terminie. W przeciwnym razie sami będziemy musieli zapłacić za wyrządzone szkody.

AC

Ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, jednak w przypadku wyjazdu za granicę może okazać się nieocenionym wsparciem finansowym. Z polisy możemy skorzystać nawet wtedy, gdy uszkodzenie auta innego kierowcy wyniknie z powodu naszej nieuwagi w trakcie jazdy. Zakres AC obejmuje niekiedy pokrycie szkód, powstałych wyniku stłuczek, jak i pożarów czy też innych poważnych wypadków. Osoby wyjeżdżające do Włoch, Francji oraz Szwecji powinny również sprawdzić, czy będą one mogły skorzystać z ubezpieczenia w przypadku kradzieży samochodu. Problem przywłaszczenia aut jest w tamtych krajach dość powszechnym zjawiskiem. Przed wyjazdem warto również zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Może się bowiem okazać, że ubezpieczyciel nie wyraził zgody na naprawę pojazdu poza granicami naszego kraju. 

Poczucie komfortu i bezpieczeństwa jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli podróżujemy z najbliższymi. Poświęcenie odrobiny czasu na zapoznanie się z typami dostępnych opcji ubezpieczeniowych może uchronić nas przed nieprzyjemnymi sytuacjami w trakcie urlopu lub pobytu za granicą. Nie warto jednak odkładać tej czynności na ostatnią chwilę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.