Team leasing czy body leasing? Modele współpracy, które oferuje outsourcing IT – Warszawa

Mariusz Siwko
14.05.2018

Firmy, które inwestują w nowe technologie mają większe szanse utrzymać się na rynku. Nie zawsze jednak zatrudnianie programistów na pełen etat jest opłacalne. Wtedy z pomocą przychodzi outsourcing IT. Warszawa szczególnie często oferuje lokalnym firmom dwie jego formy – team leasing oraz body leasing. Na czym polegają i kiedy warto się na nie decydować?

Outsourcing IT – Warszawa coraz chętniej stawia na team leasing w firmach

Team leasing to model współpracy w ramach outsourcingu specjalistów IT. Polega na korzystaniu z pomocy zewnętrznego zespołu programistów o zróżnicowanych kwalifikacjach. Te osoby mogą tymczasowo zasilić dział IT w firmie i wspomóc go na czas realizacji projektu. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim, nie trzeba tracić czasu na rekrutację. Firma może też w ten sposób zaoszczędzić – zamiast płacić każdemu programiście wysoką pensję, będzie wypłacać abonament firmie outsourcingowej. Na dodatek, opłaty będą ponoszone tylko podczas trwania projektu. W przypadku standardowego modelu zatrudnienia, trzeba by było wypłacać wynagrodzenie nawet wtedy, gdy specjaliści nie mieliby zadań do wykonania.

Team leasing – dla kogo?

Jeśli firma ma w planach specjalistyczny projekt, warto wykorzystać możliwości jakie daje tego typu outsourcing IT. Warszawa jest miastem, w którym firmy często potrzebują specjalistów z różnych dziedzin związanych z nowoczesnymi technologiami. Team leasing jest polecany zwłaszcza wtedy, gdy dział IT liczy bardzo niewiele osób. Kiedy w firmie brakuje programistów i informatyków o odpowiednich kwalifikacjach, wtedy zespół ekspertów z zewnątrz jest niezbędny, by zrealizować projekt zgodnie z założeniami. To rozwiązanie należy też wziąć pod uwagę wtedy, gdy liczba zadań w przedsiębiorstwie jest w danym okresie zbyt duża. Dodatkowa grupa pomocników na pewno będzie dużym wsparciem dla działu IT.

Body leasing – jednoosobowe wsparcie w projekcie

Innym rozwiązaniem, które może rozwiązać problemy kadrowe w firmie jest tzw. body leasing. Ta usługa wiąże się z korzystaniem z pomocy jednej osoby, która ma stanowić wsparcie przy tworzeniu oprogramowania. Może ona dołączyć do zespołu składającego się z pracowników IT albo działać samodzielnie. Zalety korzystania z body leasingu są podobne do tych, z jakimi wiąże się team leasing. Przede wszystkim, po wypełnieniu zadania nie trzeba już nikogo opłacać, co pozwala zaoszczędzić. Poza tym, firma nie musi rekrutować eksperta samodzielnie – chętnych do pracy specjalistów znajdzie w agencji, która oferuje outsourcing IT. Warszawa to miasto przedsiębiorców, dla których liczy się czas. Dzięki zewnętrznym firmom mogą go łatwo zaoszczędzić i zrezygnować z prowadzenia procesów rekrutacyjnych.

Kto skorzysta na body leasingu?

To propozycja głównie dla firm, które mają mniejsze potrzeby. Sprawdzi się, jeśli zadanie wymaga niewielkiego nakładu pracy i poradzi sobie z nim jeden specjalista o jasno określonych kwalifikacjach. Body leasing warto rozważyć również wtedy, gdy w planach jest mały projekt, a przedsiębiorstwo chce się przekonać, czy outsourcing jest opłacalny. To dobry moment, by wypróbować ten model współpracy. Można z niego korzystać również przy większych zadaniach. Jeśli ktoś z zespołu IT zachorował lub z innych przyczyn nie może dalej wypełniać obowiązków, wtedy ktoś z firmy outsourcingowej może szybko zająć jego miejsce.

Na stronie altimi.com/outsourcing-it-warszawa można przeczytać nieco więcej o tym, jakie korzyści może przynieść outsourcing IT. Warszawa coraz częściej stawia na tę formę współpracy z programistami. W wielu firmach to rozwiązanie okazuje się bardziej opłacalne niż zatrudnianie osób na etacie. Jednak, żeby w jak największym stopniu na tym skorzystać, warto dokładnie przeanalizować potrzeby przedsiębiorstwa. Na tej podstawie łatwiej podjąć decyzję dotyczącą właściwej formy outsourcingu.

Źródło: Software House Altimi Sp. z o.o. z Wrocławia

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.