Strefy godzinowe dla domu – rozwiązanie dla oszczędnych

Krzysztof Jagielski
05.06.2021

Z każdym rokiem prąd drożeje. Nieszczególnie możesz coś z tym zrobić. Masz specyfikę życia, pracy i funkcjonowania w obrębie domu, które mogą stać się podstawą do wyboru jednej z taryf u dostawcy energii elektrycznej. Takie rozwiązanie może przynieść realne oszczędności w dłuższej perspektywie – na przykład w skali roku. Poznaj szereg rozwiązań, które pozwolą zmniejszyć rachunki za prąd w Twoim domu.

Taryfa G11 – stała stawka prądu o każdej porze dnia i nocy

W tej taryfie masz do czynienia z takimi samymi stawkami za energię elektryczną – niezależnie od pory dnia i nocy, a także dnia tygodnia. Jest to optymalne rozwiązanie dla tych osób, które nie mają specyficznego zapotrzebowania na energię, która wzmaga się w określonym czasie. W szczególności osoby przebywające w domu przez całą dobę, a ich godziny funkcjonowania trwają od rana do później nocy będą zadowolone z tej taryfy. Sprawdzi się ona również w przypadku tych gospodarstw domowych, w których domu nie ogrzewa się energią elektryczną. Proste rozwiązanie, bez niepotrzebnych komplikacji i utrudnień.

Taryfa G12 –dla nocnych marków

Tani prąd w ciągu nocy? Czemu nie! Coś dla nocnych marków również się znajdzie. Zwykłeś zarywać noce, aby móc w spokoju dokończyć ważne projekty? A może jesteś cały dzień poza domem i dopiero uaktywniasz się o zmroku? W każdej z tych sytuacji idealną opcją dla Ciebie może być taryfa G12. Jest ona podzielona na dwie strefy czasowe – tańszą w godzinach nocnych i droższą za dnia. W przypadku gdy podstawę ogrzewania domu stanowi energia elektryczna, taryfa G12 będzie strzałem w dziesiątkę. Podobnie jeśli nie przeszkadza Ci, a wręcz jest na rękę pranie lub gotowanie w godzinach, kiedy wszyscy śpią, również będzie to dobry wybór. Jeśli jesteś w stanie oszacować, że 1/3 prądu, którą zużywasz w skali miesiąca jest eksploatowana nocą, to dobra wskazówka do tego, aby wybrać właśnie taryfę G12. Strefa dzienna (droższa) dotyczy 14 godzin w ciągu doby. Strefa nocna (tańsza) obejmuje 10 godzin w ciągu doby, w tym 8 kolejnych godzin doliny obciążenia systemu elektroenergetycznego trwającego od godziny 22:00 do godziny 7:00, oraz 2 kolejnych godzin pomiędzy godziną 13:00 a godziną 17:00.

Taryfa G12w – dla osób nadrabiających obowiązki domowe w weekendy

Jesteś osobą tak zapracowaną, że za porządne pranie, sprzątanie i gotowanie możesz zabrać się dopiero na weekendzie? Z myślą o takich jak Ty przygotowano taryfę G12w. To elastyczna forma rozliczenia z dostawcą prądu, która dostarcza Ci niższych stawek za energię w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.