Sprzedaż chemii niemieckiej w Polsce — co należy wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
15.07.2020

Chemia niemiecka zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Spory wpływ na to zjawisko ma z pewnością przekonanie o wysokiej jakości niemieckich środków. Detergenty pochodzące z zagranicy uchodzą za niezwykle skuteczne. Co należy wiedzieć o detergentach od naszego zachodniego sąsiada oraz o ich sprzedaży?

Początek fenomenu chemii niemieckiej rozpoczął się w czasach PRL, kiedy to produkty oferowane przez naszych zachodnich sąsiadów były dużo lepszej jakości niż te rodzime, które można było kupić w naszym kraju. Mimo że z biegiem czasu polskie produkty zaczęły dorównywać niemieckim, popularność tych drugich nie spadała. Obecnie chemia zagraniczna cieszy się niesłabnącym powodzeniem i nadal jest bardzo chętnie kupowana przez rzesze zwolenników. 

O jakich kwotach mówimy?

Światowy rynek chemii gospodarczej w 2013 roku szacowano na 150 mld dolarów rocznie i z biegiem lat zwiększał się. Do produktów, które generują największe dochody, należą środki piorące. Polska jest dla naszych sąsiadów bardzo atrakcyjnym krajem pod względem zagospodarowania niszy i ożywienia rynku, który był u nas na nieco niższym poziomie. W 2011 roku największą rolę w sprzedaży zagranicznej chemii odgrywały sklepy wielkopowierzchniowe oraz dyskonty. Inne istotne kanały to również sklepy chemiczne, hipermarkety oraz małe punkty detaliczne.  

Jak wynika z raportu AC Nielsen, rodzimy rynek chemii gospodarczej możemy podzielić na 5 kategorii. Wśród nich wyróżniamy między innymi środki do prania — o zdecydowanie największej wartości. Kategoria ta generuje ponad połowę łącznej wartości krajowej sprzedaży. Zaliczamy do niej między innymi tradycyjne proszki do prania, ale również środki takie, jak wybielacze, odplamiacze czy detergenty zmiękczające. Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych detergentów klasyfikują się produkty służące do zmywania naczyń. Do tego segmentu zaliczamy nie tylko płyny, ale również wszelkiego rodzaju środki do zmywarek. 

Niemieckie = lepsze?

Często usłyszeć można informacje na temat wyższości produktów z Niemiec względem naszych rodzimych. Dotyczy to żywności, kosmetyków, ale w głównej mierze właśnie chemii gospodarczej. Kiedyś produkty te były bardzo pożądane ze względu na ich niedostępność, obecnie jednak chemię niemiecką można kupić w wielu miejscach. Gości ona na rynkach czy bazarach oraz w supermarketach. Klienci jako argument przemawiający za wyższą jakością chemii niemieckiej, podają jej wysokie skoncentrowanie. W krajach Europy Zachodniej działania, które miały na celu zapewnienie jak największej koncentracji produkowanym detergentom, zaczęły się już wiele lat temu. W Polsce natomiast zaczęto produkować środki tego typu dopiero niedawno, stąd detergenty zagraniczne nadal są dużo bardziej skoncentrowane i przez to wydajniejsze. Dzięki postępującej koncentracji środków można było zmniejszyć ich opakowania, które stawały się lżejsze i dużo bardziej poręczne. Większa koncentracja środków niemieckich ma również inne uzasadnienie, poza samym wcześniejszym rozpoczęciem prac nad jej ulepszeniem. Niemieccy konsumenci stosują proszki i inne detergenty w zdecydowanie różny sposób! Polacy wolą dolać do pralki trochę więcej specyfiku na wszelki wypadek, po to, by pranie było lepiej wyprane. Jest to jednak błąd. Nie zawsze większa jego ilość oznacza skuteczniejsze pozbywanie się zabrudzeń. Może zdarzyć się, że jeśli wlejemy za wiele środka, doprowadzimy do przedozowania, co z kolei sprawi, że nasze ubrania staną się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. 

Współcześnie podejmuje się działania mające na celu uświadomienie konsumentom także innych kwestii, związanych z praniem i ekologią. Jedną z nich jest pranie w zalecanej temperaturze. Dozowanie i stosowanie odpowiedniej temperatury jest niezwykle ważne jeśli chcemy osiągnąć pożądane efekty i zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Dzięki większej koncentracji proszków Polacy zużywają nie tylko mniej detergentu, ale również mniej wody i energii. Mimo wszystko różnica dotycząca ilości stosowanego proszku na jedno pranie nadal jest dość znaczna. Polacy, aby wyprać swoje ubrania, wsypią do pralki 100 g proszku, Francuzi 95 g, natomiast Niemcy jedyne 75 g. 

Sprzedaż chemii niemieckiej — kanały

Ponieważ chemia niemiecka cieszy się dużą popularnością, wzrasta także liczba kanałów jej dystrybucji. Dzięki temu konsumenci mogą bezproblemowo kupować produkty od naszego zachodniego sąsiada. Osoby zainteresowane kupnem niemieckiej chemii nie muszą jechać za granicę, aby się w nią zaopatrzyć. Obecnie w Polsce działa wiele podmiotów, dostarczających chemię niemiecką. Hurtownia chemii z Niemiec jest jednym z nich. Dzięki hurtowniom chemia niemiecka dostarczana jest do sklepów, w których mogą ją kupować klienci indywidualni. Budzi ona zainteresowanie również wśród przedsiębiorców, którzy uznają niemiecką chemię za dobry sposób na zysk. To właśnie hurtownie stają się wtedy głównym pośrednikiem w handlu niemiecką chemią. Jest to podstawowe źródło dystrybucji w Polsce. Na rynku istnieją zarówno hurtownie stacjonarne, jak i internetowe. Hurtownie stacjonarne pozyskują klientów w tradycyjny sposób. W przypadku hurtowni stacjonarnych niezwykle ważną rolę odgrywa przedstawiciel. Jego najważniejsze zadanie polega na zbieraniu zamówień oraz terminowym ich dostarczaniu. 

Hurtownie internetowe — zalety

Drugim rodzajem hurtowni, który zyskuje coraz większą popularność, są hurtownie internetowe. W przypadku hurtowni internetowych sprzedaż odbywa się za pośrednictwem strony www, która przypomina tradycyjne sklepy. Osoby rozważające zakup mogą od razu zamówić produkty, którymi są zainteresowane. Inną opcją jest zgłoszenie się do odpowiedniego przedstawiciela. Taki sposób zamawiania chemii gospodarczej do swojego sklepu jest niezwykle wygodny i preferowany przez wiele podmiotów. Hurtownie internetowe umożliwiają zakup produktów bez potrzeby udawania się do siedziby hurtownika. Pozyskiwanie towarów za pośrednictwem hurtowni internetowej staje się zdecydowanie łatwiejsze i szybsze. Z ofert hurtowni internetowych korzystają zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklepy internetowe. Jest to rozwiązanie, które w znaczny sposób ułatwia pracę sklepom oraz przedsiębiorcom. Interesujące ich produkty można nabyć bardzo szybko, w sposób, który jest niezwykle wygodny. 

Czy jest to opłacalne?

Z pewnością jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej własnej działalności i oferowaniem klientom chemii niemieckiej, myślisz, czy jest to rozwiązanie opłacalne. W obecnych czasach to opcja, która faktycznie może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Jest jednak pewne “ale”. Musisz zadbać o bardzo dobry asortyment produktów i wyróżnić się w jakiś sposób na rynku. Tylko dzięki temu uda się Tobie prześcignąć swoją konkurencję, która również oferuje produkty tego typu. Niezwykle ważne jest zatem odpowiadanie na potrzeby klientów oraz staranne ich monitorowanie. Asortyment w Twoim sklepie powinien być bogaty. Produkty, które oferujesz, muszą być nieustannie ulepszane i występować w wielu wariantach tak, by klient mógł wybrać produkt, który najbardziej odpowiada jego wymaganiom. W ten sposób faktycznie masz szanse osiągnąć sukces w branży sprzedaży chemii niemieckiej w Polsce. 

O czym musisz pamiętać?

Jeśli chcesz zacząć sprzedawać zagraniczną chemię w swoim sklepie, powinieneś pamiętać o kilku istotnych aspektach. Jednym z nich jest stosowanie zróżnicowanej oferty, o czym już wspomnieliśmy. Drugie niezwykle ważne kryterium to wybór odpowiedniego partnera. Jedną z najbardziej popularnych internetowych hurtowni chemii gospodarczej jest b2b.europedg.pl. Na jej temat więcej przeczytasz pod adresem  https://b2b.europedg.pl/o-firmie/.

Dystrybutor chemii niemieckiej, na którego się zdecydujesz, powinien dostarczać wszystkie produkty na czas, bez jakichkolwiek opóźnień. Jeśli zaistnieje opóźnienie z dostawą po stronie hurtowni, sprawi to, że również klienci dostaną swoje towary później, niż powinni. Przez to spadnie zaufanie do Twojego przedsiębiorstwa oraz satysfakcja klientów z robienia zakupów u Ciebie. Jest to zatem sytuacja, której należy uniknąć, wybierając partnera biznesu, na którym faktycznie możesz polegać. Profesjonalny dostawca sprawi, że sprzedaż produktów, które oferujemy, będzie przebiegała zgodnie z planem. 

Jeśli chcesz zacząć prowadzić sklep stacjonarny z chemią zagraniczną, musisz pamiętać o jego dobrej lokalizacji. Niewskazane jest otwieranie małego sklepiku z chemią niemiecką w pobliżu dużych supermarketów, które często (choć nie zawsze) oferują większy wybór. W ten sposób niepotrzebnie zrobisz sobie konkurencję, z którą będziesz musiał walczyć, co może okazać się niezbyt opłacalne. Jeśli chcesz zacząć sprzedaż chemii niemieckiej, dobrym wyborem może okazać się sklep w małej miejscowości, gdzie nie masz konkurentów takich, jak duże sklepy czy popularne dyskonty. Innym sposobem jest również rozpoczęcie sprzedaży chemii za pośrednictwem sklepu internetowego.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.