Skanowanie da przemysłu – bezdotykowa kontrola jakości

Maciej Piwowski
18.11.2019

Zakłady przemysłowe coraz chętniej inwestują w nowoczesne linie produkcyjne, dzięki którym mogą produkować więcej, szybciej i bardziej ekonomicznie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości produktu. Jednym z najważniejszych etapów procesu produkcyjnego jest kontrola jakości.

Systematyczne kontrole pozwalają na szybkie wychwytywanie błędów i ich korygowanie, dzięki czemu kolejne etapy produkcji przebiegają bez zarzutu. Oczywiście oprócz częstych kontroli procesu produkcyjnego konieczne jest także sprawdzanie jakości gotowego wyrobu. W tym celu coraz częściej wykorzystuje się skanery 3D, dzięki którym możliwa jest bezdotykowa kontrola jakości.

Wymiarowanie i inspekcja powierzchni dzięki skanerom 3D

Skanery 3D to profesjonalne urządzenia pomiarowe, które usprawniają firmy produkcyjne na całym świecie. Skanery pozwalają na szybkie i niezwykle precyzyjne dokonywanie pomiarów obiektów lub ich części. Chodzi zarówno o okazałe obiekty, a jakimi mamy do czynienia m.in. w lotnictwie czy branży motoryzacyjnej, jak i drobne przedmioty, takie jak niewielkie protezy czy elementy biżuteryjne.

Wymiarowanie z wykorzystaniem skanerów 3D jest bardzo proste. Może odbywać się wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, w oświetleniu sztucznym i naturalnym, trudnych warunkach przemysłowych i zmiennych warunkach atmosferycznych. Skanowanie dla przemysłu musi być przeprowadzane z dużą dokładnością, niezależnie od tego, w jakich warunkach dokonuje się pomiarów. Profesjonalne skanery 3D pozwalają na uchwycenie nawet najmniejszych szczegółów, w tym błędów kształtu i nierówności powierzchni.

Skanowanie dla przemysłu – nieinwazyjna kontrola jakości wyrobów

Bezdotykowa kontrola jakości kończy się przygotowaniem graficznego raportu 3D i kolorowej mapy odchyłek. Klient zlecający wykonanie kontroli jakości otrzymuje raport pomiarowy z możliwością samodzielnej edycji otrzymanych wyników tj. wykonywania zrzutów ekranu, pokazywania przekrojów, pokazywania mapy odchyłek w dowolnej pozycji. Dzięki temu możliwe jest szybkie i przede wszystkim precyzyjne dokonanie oceny geometrii oraz jej zgodności z założeniami konstruktora.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.