Równie dobrze! Nowa kampania Centrum Praw Kobiet

Antoni Kwapisz
31.10.2022

Centrum Praw Kobiet w nowej kampanii „Równie Dobrze” prezentuje odwrócony świat, aby obnażyć absurd stereotypów na temat ról rodzicielskich. Opieką nad dziećmi może się przecież zajmować równie dobrze mama i tata – razem. Ułatwią to nowe przepisy dot. urlopów rodzicielskich, które mają wejść w Polsce w życie już na początku 2023 r. dzięki Dyrektywie Work-Life Balance.

Ilu ojców korzysta z urlopów rodzicielskich?

Czy wiecie, że od początku istnienia tego uprawnienia zaledwie ok. 1 proc. ojców korzysta z przysługującego im prawa do urlopu rodzicielskiego? Obserwacje rynku pracy i zachowań rodziców jednoznacznie wskazują, że uprawnienia rodzicielskie wciąż stereotypowo przypisywane są wyłącznie matkom i w 99 proc. przypadków to one z nich korzystają. Wśród powodów, dla których ojcowie ich nie wykorzystują, z pewnością należy wymienić także brak odpowiedniego informowania o możliwości dzielenia się nimi.

Obnażamy stereotypy

W odpowiedzi na ten problem i w związku ze zbliżającym się terminem przyjęcia krajowych przepisów wdrażających unijną Dyrektywę Work-Life Balance, Centrum Praw Kobiet rusza z kampanią Równie Dobrze, która ma w przewrotny sposób obnażać kulturowe stereotypy i zachęcać ojców do korzystania z urlopów rodzicielskich. W spocie promującym kampanię zobaczymy Huberta Urbańskiego, Rafała Gęburę, a także znakomitych aktorów i aktorki: Krzysztofa Zarzeckiego, Kingę Jasik, Wiktorię Worodeckają i Klara Bielawkę. Link do spotu: https://youtu.be/7gdX-ABxkEg 

Work-Life Balance

Głównym celem dyrektywy Work-Life Balance jest ułatwianie rodzicom godzenia życia zawodowego i rodzinnego, zachęcanie ojców do korzystania z urlopów rodzicielskich i niwelowanie nierówności płciowych w obszarze obowiązków domowych i opiekuńczych, a także ułatwianie mamom szybkiego powrotu na rynek pracy. Przepisy wdrażające w Polsce założenia Dyrektywy WLB mają zacząć obowiązywać na początku 2023 r. 

Co się zmieni, gdy nowe przepisy wejdą w życie? 

Ojcowie dostaną prawo do 9 tygodni nietransferowalnego urlopu rodzicielskiego tylko dla nich. W praktyce oznacza to, że nie będą mogli przekazać go matce dziecka. Niewykorzystany urlop przepadnie. W czasie tych 9 tygodni ojcowie będą otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy zasiłku. Czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego (tego, który trwa 2 tygodnie i jest płatny 100%) zostanie skrócony z 2 lat do 1 roku. 

Spot promujący kampanię „Równie Dobrze” to gra absurdów, które mają obnażać kulturowe stereotypy krzywdzące dla matek i dla ojców, a jego celem jest ukazanie, że stereotypy rodzicielskie to przeżytek. Czas na równość w związkach i w obowiązkach: domowych i opiekuńczych. Forma nowej kampanii Centrum Praw Kobiet ma przykuć uwagę odbiorców i odbiorczyń, dać im do myślenia – bo niestety stereotypy wszyscy mamy zakorzenione w głowach – oraz zaprosić do zainteresowania się nowymi uprawnieniami dla ojców – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet. 

Wdrożenie Dyrektywy Work-Life Balance to uznanie ojców za równoprawnych opiekunów. Ich prawo nie zależeć będzie od prawa matki oraz będzie nietransferowalne – to znak, że są równie ważnymi opiekunami dla dziecka i to od samego początku jego życia, a nie wtedy, kiedy podrośnie. Ojcowie zyskają możliwość budowania kontaktu z dzieckiem już od samego początku bez konieczności negocjowania tego prawa ze swoja partnerką czy pracodawcą – mówi Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share The Care – partnera merytorycznego kampanii.

Strona kampanii: cpk.org.pl/rownie-dobrze  

Patroni honorowi:

 • Prezydent m. st. Warszawy
 • Prezydent Miasta Łodzi

Patroni medialni:

 • Rzeczpospolita
 • Ofeminin
 • NGO.pl
 • HelloZdrowie
 • Obcasy.pl
 • Gamstyle.pl
 • Życiekobiety.pl
 • Męskiportal.pl
 • Bizneo.pl
 • Magazyn i portal Business Woman&Life
 • Marketing w Praktyce
 • Sprawny Marketing

Partnerzy kampanii:

 • Agencja Dziadek Do Orzechów
 • OTOfilm
 • Prime Time PR

Partner merytoryczny:

 • Fundacja Share The Care

***

 

Fundacja Centrum Praw Kobiet to najdłużej działająca organizacja w Polsce udzielająca specjalistycznego wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. W 2021 r. fundacja udzieliła pomocy 4650 kobietom. Nasze specjalistki udzieliły 13764 konsultacji, w tym 5861 psychologicznych, 4875 prawnych oraz 3028 pozostałych (socjalnych, rodzicielskich etc.). Ponadto udzieliłyśmy 4522 konsultacji poprzez całodobowy telefon interwencyjny. W naszym warszawskim schronisku bezpieczne schronienie znalazło 20 kobiet oraz 21 dzieci, a w krakowskim (działającym od lipca 2021) – 5 kobiet. Centrum Praw Kobiet posiada swoje oddziały w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz filię w Żyrardowie. Misją fundacji jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Gzyra-Iskandar
Koordynatorka ds. komunikacji i PR
797-327-200
joanna.gzyra@cpk.org.pl 

 

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.