Rola Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy w tworzeniu Grupy iCEA - brandu, który pretenduje do bycia liderem polskiej branży SEO

Krzysztof Jagielski
26.11.2020

Dzięki Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy w dniu 1 września 2020 r. nastąpiła fuzja jednych z największych spółek na rynku SEO w Polsce. Spółki iCEA, Enterso, Niezwiązani i Grupa M40 wspólnie postanowiły się połączyć i stworzyć nowy, silniejszy układ w celu zwiększenia jakości świadczonych usług SEO. Kwestiami formalno-prawnymi zajęli się prawnicy z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy, którzy od lat zajmują się obsługa firm z branży SEO i IT.

Idea połączenia spółek powstała z końcem 2019 roku. Spółka iCEA, postanowiła zcentralizować swoje zasoby, po to aby poprawić jakość wykonywanych przez siebie usług oraz konkurencyjność na rynku SEO. Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy, wieloletni partner spółki iCEA, wykonała wszelkie czynności prawne i organizacyjne związane z przygotowaniem łączących się spółek do fuzji oraz wsparła spółkę iCEA w kwestiach decyzyjnych. Warto podkreślić, że spółka iCEA już wcześniej przejęła w ramach Grupy iCEA spółki zajmujące się usługami marketingu internetowego i tak w 2017 r. została włączona spółka Enterso, natomiast w 2018 r. do grupy spółek dołączyli Niezwiązani i Grupa M40.

Kancelaria Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy wsparła proces połączenia we wszystkich trzech etapach fuzji: menadżerskiej, właścicielskiej oraz rejestrowej. Każda z nich była procedowana przez zespół specjalistów pod kierownictwem Małgorzaty Sajkowskiej, lecz sam proces był nadzorowany i kontrolowany przez radcę prawnego Marcina Staniszewskiego. Odnośnie fazy menedżerskiej, istotnym zagadnieniem było przeprowadzenie analizy stanu łączących się spółek w celu oszacowania ryzyka związanego z ich połączeniem, kosztów, rynku na którym funkcjonują, dostawców, klientów oraz kwestii organizacyjnych i technicznych w celu przygotowania planu połączenia. Faza właścicielska miała na celu sporządzenie uchwał o połączeniu spółek, a to wymagało wyrażenia zgody przez wspólników wszystkich łączących się spółek na plan połączenia. Ostatnim finalizującym etapem fuzji był etap rejestrowy, w którym dokonane zostało zgłoszenie do sądów rejestrowych każdej z łączących spółki uchwał łączeniowych. 

- W praktyce cały proces przebiegał w sposób pożądanie przewidywalny, a to dzięki dobrym, partnerskim relacjom naszej Kancelarii oraz zarządu największej z łączących się spółek, czyli iCEI. Nasz zespół przygotował scenariusz fuzji i pilnował realizacji każdego z kolejnych etapów, od zintegrowania struktur wszystkich spółek, po ujednolicenie modelu biznesowego. Niezależnie zadbaliśmy o prawną transparentność i dopełniliśmy wszystkich wymogów, by 1 września 2020 fuzja mogła oficjalnie wejść w życie. Było to dla nas ciekawe przedsięwzięcie ze względu na możliwość realnego oddziaływania na branżę pozycjonerską, ale nie było w nim nic przełomowego - od lat wspieramy agencje SEO/SEM, firmy z branży IT czy największe firmy z sektora e-commerce, więc podobne realizacje to dla nas miła codzienność - Marcin Staniszewski, Radca Prawny, Kancelaria RPMS Staniszewski & Wspólnicy.

Kancelarii Prawna RPMS Staniszewski & Wspólnicy od lat specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorstw w branży IT, programistycznej oraz e-commerce. Kancelaria świadczy usługi z zakresu prawa nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz technologii finansowych.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.