Przykłady zastosowania technologii galwanizacji tworzyw sztucznych

Jerzy Biernacki
11.11.2022

Powszechne wykorzystywanie tworzyw sztucznych w szeroko rozumianym przemyśle sprawiło, że producenci muszą szukać coraz lepszych rozwiązań w zakresie poprawiania estetyki, funkcjonalności oraz trwałości elementów np. z ABS. Obecnie standardem jest powlekanie tworzyw polimerowych lakierami ( w tym UV), metalizowanie (metalizacja próżniowa) oraz galwanizacja (tzw. chromowanie plastiku). W naszym poradniku omawiamy przykładowe zastosowania ostatniej spośród tych technologii, czyli galwanizacji tworzyw sztucznych.

Branża motoryzacyjna

Galwanizowane tworzywa sztuczne są standardowo wykorzystywane w branży motoryzacyjnej. Przykładem będą tutaj ozdobne wykończenia karoserii, jak wloty powietrza, owiewki, nakładki na progi i wiele innych.

Branża AGD

W branży AGD galwanizacja tworzyw sztucznych jest traktowana w kategorii absolutnie podstawowej technologii produkcji. Powleczone chromową powłoką elementy wykorzystuje się chociażby do budowy pralek, zmywarek, lodówek itd. Przykładem będą chromowane uchwyty.

Branża wyposażenia wnętrz

Galwanizowane tworzywa sztuczne są chętnie wykorzystywane przez producentów różnorakich elementów wyposażenia, w tym uchwytów meblowych, nóżek mebli wypoczynkowych czy dekoracji drzwi.

Branża sanitarna

W niejednej łazience znajdziemy produkty wykonane z tworzywa sztucznego, ale dodatkowo poddane procesowi galwanizacji. Dobrym przykładem będą tutaj wieszaki na ręczniki, uchwyty do papieru toaletowego, uchwyty do otwierania drzwi prysznicowych, ale też całe baterie umywalkowe, słuchawki prysznicowe, rozety ozdobne do baterii ściennych i wiele innych.

Branża kosmetyczna

W branży kosmetycznej standardowo wykorzystuje się takie galwanizowane produkty z tworzywa sztucznego, jak m.in. zakrętki flakoników perfum, opakowania kremów i innych kosmetyków pielęgnacyjnych, buteleczki tuszy do rzęs, paletki cieni do powiek itd.

Jak widać zakres wykorzystania galwanizowanych produktów z tworzywa sztucznego jest bardzo szeroki i wszyscy mamy z nimi kontakt na każdym kroku, często nawet nie zdając sobie z tego faktu sprawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.