Przedsiębiorca u psychoterapeuty? Nie ma w tym nic dziwnego

Marek Szydełko
05.09.2019

W Polsce mamy około trzech milionów przedsiębiorców. Ponad 90% z nich to osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze, często będące jedynymi pracownikami w swoich firmach. Wielu drobnych przedsiębiorców błyskawicznie przekonuje się, z jak ogromną presją psychiczną wiąże się prowadzenie własnego biznesu – nie da się tego w żaden sposób porównać z pracą na etacie. Doskonale wiedzą o tym psychoterapeuci, którzy coraz częściej goszczą w swoich gabinetach właśnie przedsiębiorców.

Trudna do udźwignięcia presja

Prowadzenie własnej firmy może dawać mnóstwo satysfakcji, również finansowej, ale nie ma róży bez kolców. Większość przedsiębiorców potwierdzi, że sukces biznesowy bywa okupiony ogromnym stresem, skrajnym zmęczeniem i powtarzającymi się chwilami zwątpienia. Jest to zupełnie naturalne, jednak życie w takim napięciu ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne właściciela firmy. Stąd niepokojąco rośnie liczba diagnozowanych chorób psychicznych (na czele z depresją) właśnie w grupie przedsiębiorców.

Przedsiębiorco! Kiedy powinieneś skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

O tym, że czas najwyższy pomyśleć o spotkaniu z psychoterapeutą, jednoznacznie świadczy kilka czytelnych sygnałów:

  • Bez przerwy myślisz o firmie, nawet podczas zabawy z dzieckiem czy wakacji.
  • Nie potrafisz wypoczywać, a będąc na urlopie towarzyszy Ci nieznośne wrażenie, że straciłeś kontrolę nad biznesem i omija Cię coś ważnego.
  • Zaczynasz bać się przychodzenia do biura, choć to przecież Twoja firma i teoretycznie nie masz żadnych przełożonych. Niepokój nasila się w niedzielne popołudnie, gdy już zaczynasz myśleć o tym, ile masz do zrobienia w poniedziałek.
  • Popadasz w konflikty z najbliższą rodziną, która chce spędzać z Tobą więcej czasu, ale Ty zawsze na pierwszym miejscu stawiasz firmę.
  • Przestałeś czerpać satysfakcję z prowadzenia biznesu, nie cieszą Cię już żadne sukcesy, z kolei nawet drobne porażki potrafią Cię całkowicie zdołować.
  • Od dawna czujesz, że prowadzisz firmę już tylko dla pieniędzy, nie widząc w tym żadnego głębszego sensu.
  • Jesteś bardzo drażliwy, co fatalnie odbija się na relacjach z pracownikami oraz klientami. Coraz częściej wybuchasz z byle powodu, masz regularne napady złości.
  • Masz wrażenie, że przygniatają Cię sprawy firmy, coraz trudniej przychodzi Ci organizacja pracy, zaczynasz mieć zaległości, ale brakuje Ci siły, by uporządkować wszystko wokół siebie – choć jeszcze niedawno nie było to dla Ciebie żadnym problemem.

Brzmi znajomo? Pamiętaj, że każdy z tych sygnałów jest bardzo niepokojący i zwiastuje to, co dotyka setki tysięcy przedsiębiorców w Polsce: wypalenie zawodowe. Stąd już tylko krok do całkowitego zaniedbania firmy, co będzie oczywiście skutkować popadnięciem w kłopoty finansowe, a być może także prawne.

Nie bagatelizuj tego, że prowadzenie biznesu przestało Ci dawać satysfakcję, a wręcz stało się dla Ciebie przykrym obowiązkiem.  

Jak pomoże Ci psychoterapeuta?

Psychoterapia jest procesem, który ma na celu nauczenie pacjenta radzenia sobie z problemami zawodowymi i życiowymi (zwykle obie te sfery się przenikają). Nie polega to na tym, aby jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki uwolnić pacjenta od kłopotów – te nadal będą mu towarzyszyć, jednak nie powinny już mieć tak negatywnego wpływu na jego zachowanie, relacje z najbliższymi, samopoczucie, plany i marzenia.

Rada

Jeśli uparcie twierdzisz, że nie masz czasu na wizyty w gabinecie psychoterapeuty, zaproś specjalistę do biura czy do domu. Mobilne zajęcia psychoterapeutyczne to świetna opcja dla zapracowanych przedsiębiorców.

Profesjonalna psychoterapia stopniowo pozwala wrócić do równowagi psychicznej, spojrzeć na swój biznes z dystansu, przypomnieć sobie, dlaczego kiedyś firma dawała właścicielowi dużo satysfakcji, choć być może nie przynosiła aż takich profitów, jak obecnie. To będzie miało bardzo dobry wpływ na efektywność przedsiębiorcy, co bezpośrednio przełoży się na poprawienie funkcjonowania biznesu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.