Przechowywanie dokumentacji medycznej w praktyce

Marek Szydełko
02.08.2022

Dokumentacja medyczna to specyficzny rodzaj dokumentów, który musi mieć zapewnione odpowiednie warunki przechowywania. Tego typu dokumenty zawierają wrażliwe, poufne dane dotyczące zdrowia pacjentów, muszą być więc odpowiednio zabezpieczone przed dostępem do nich osób niepowołanych. Jednocześnie, pracownicy placówki medycznej muszą mieć do nich wygodny dostęp oraz z łatwością dostać się do potrzebnych w danym momencie dokumentów. Sprawdźmy, w jaki sposób właściwie przechowywać dokumentację medyczną i jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się do tego celu.

Jak powinna być przechowywana dokumentacja medyczna?

Według przepisów prawnych każda placówka medyczna musi zagwarantować odpowiednie przechowywanie dokumentów zawierających informacje na temat stanu zdrowia i przebiegu leczenia pacjenta. W większości klinik, szpitali i gabinetów dokumenty są przechowywane w tradycyjnej, papierowej postaci. Obowiązek ich przechowywania w archiwum obecnie wynosi 10 lat, bez względu na to, czy dany pacjent nadal odwiedza placówkę, czy nie. W efekcie, większość placówek medycznych boryka się z problemem właściwej organizacji archiwum.

Dokumenty medyczne muszą być przechowywane w taki sposób, aby w archiwum panował porządek, dostęp do poszczególnych teczek i kartotek był szybki i łatwy, a wrażliwe dane na temat stanu zdrowia były odpowiednio zabezpieczone przed dostępem do nich osób z zewnątrz. W tym celu większość placówek medycznych wykorzystuje praktyczne szafy kartotekowe, które są rozwiązaniami wprost stworzonymi do odpowiedniego przechowywania dokumentacji medycznej. Są to praktyczne meble biurowe, najczęściej wykonane z trwałych i solidnych materiałów, które zapewniają zarówno właściwą ochronę dokumentacji, jak i łatwy dostęp do potrzebnych w danej chwili jej zasobów.

Czym charakteryzuje się szafa kartotekowa na dokumentację medyczną?

Szafa kartotekowa to mebel przeznaczony do przechowywania dokumentacji pacjentów. Są wyposażone w praktyczne szuflady z prowadnicami teleskopowymi z dodatkowym zabezpieczeniem zapobiegającym ich wypadnięciu. Są solidne i bardzo stabilne, co pozwala gromadzić w ich wnętrzu spore ilości dokumentów – maksymalne obciążenie tego typu rozwiązań sięga do nawet 80 kg. Cennym atutem, który docenią w szczególności placówki medyczne, jest zamek, którzy pozwala na zabezpieczenie zawartości szafki przed dostaniem się do niej osób nieuprawnionych.

Szafy na kartoteki występują w różnych rozmiarach, co pozwala na wygodne składowanie w ich wnętrzu dokumentacji w różnych formatach – od A4, poprzez A5 i A6, a kończąc na kartach osobowych i płytach CD. Każda szafa kartotekowa jest wykonana z solidnej blachy, co gwarantuje jej trwałość i wytrzymałość na długi czas. Istnieje możliwość zakupu klasycznych szaf na dokumenty medyczne w stonowanej, szarej kolorystyce, jak i wyboru dowolnego koloru frontów szuflad, dzięki czemu można dopasować wygląd szaf do stylistyki wnętrza gabinetu lub kliniki. Szafy na kartoteki to bardzo praktyczne, funkcjonalne rozwiązania, które znacząco ułatwiają przechowywanie dokumentacji medycznej.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.