Praca w Niemczech, gdzie jej szukać?

Antoni Kwapisz
06.09.2022

Niemcy od zawsze były dla Polaków jednym z atrakcyjniejszych kierunków dla czasowej lub stałej emigracji zarobkowej. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, bliskość geograficzna, która pozwala na częste wizyty w Polsce. Po drugie, siła niemieckiej gospodarki, która może zaoferować atrakcyjne warunki pracy i wysokie płace. Dodatkowo obecnie prawie 2 miliony miejsc pracy w Niemczech pozostaje nieobsadzonych. Wynika to ze zmian demograficznych w tym kraju. Powojenny wyż demograficzny przechodzi na emerytury, a na rynek pracy wchodzą znacznie mniejsze roczniki, które nie są w stanie zasypać tej luki. Wobec takiego obrotu sprawy niemiecka gospodarka potrzebuje stałego dopływu siły roboczej z zagranicy.

Gdzie jest najwięcej pracy? Właściwie trudno mówić tu o jednej branży, bowiem braki pracowników są wszędzie. Jednak niektóre miejsca cierpią bardziej niż inne. Na przykład branża opieki nad osobami starszymi w Niemczech potrzebuje co roku setek tysięcy opiekunów i opiekunek osób starszych, z których większość pochodzi z zagranicy. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to przyszłościowa branża, bowiem u naszego zachodniego sąsiada co roku przybywa osób zaawansowanych wiekowo, z których część traci zdolność samodzielnego funkcjonowania i potrzebuje wsparcia lub opieki osób trzecich.

Gdy takiego wsparcia nie jest w stanie udzielić rodzina, czy znajomi, to naturalnym krokiem jest zwrócenie się o pomoc do agencji opiekunek osób starszych, która oferuje pomoc opiekunki do osoby starszej. Zadaniem takiej opiekunki jest dbanie nad dobrostanem seniora i pomaganie mu w codziennych czynnościach.

Jakie są wymagania aby sprawować opiekę nad osobami starszymi w Niemczech? Po pierwsze, znajomość języka niemieckiego, tak aby bez większych problemów porozumieć się zarówno z seniorem, jego rodziną, jak i osobami trzecimi. Nie chodzi tu o posiadanie certyfikatów językowych, czy nienaganną znajomość gramatyki i ortografii.

Celem nadrzędnym jest sprawna komunikacja. Druga ważna sprawa, to posiadanie doświadczenia w opiece nad osobami starszymi, które może być zdobyte zarówno podczas pracy zawodowej np. jako pielęgniarka, albo po prostu podczas sprawowania opieki nad naszymi rodzicami czy dziadkami. Czasem wymagane jest prawo jazdy kategorii B. Oczywiście przydatne będą także umiejętności ugotowania obiadu, posprzątania, czy zadbania o ogród. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Veritas Group.

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie