Pozyskanie inwestora kapitałowego

Maciej Piwowski
06.07.2018

Przedsiębiorstwa dynamicznie rozwijające swoją działalność, stają często przed wyzwaniem pozyskania dodatkowego kapitału na inwestycje. Rozwiązaniem może być pozyskanie inwestora kapitałowego.

Pozyskanie inwestora kapitałowego nie jest jednak łatwym zadaniem. Przede wszystkim należy uwiarygodnić w oczach inwestora własne przedsięwzięcie i zdolność do jego realizacji. Należy dokładnie określić przeznaczenie pozyskanego kapitału i oferowany udział w biznesie. Do tego nie wystarczy długoterminowa prognoza finansowa, lecz ważną rzeczą jest także wycena przedsiębiorstwa i biznesplan przedsięwzięcia.

Przedsiębiorcy, którzy bez zewnętrznego finansowania podejmują się nieproporcjonalnych do własnej skali działalności inwestycji, doświadczają bardzo często utraty płynności finansowej. Potęguje to negatywny efekt, pogrążając dodatkowo obszar zdrowego dotąd biznesu. Szanse na pozyskanie w takiej sytuacji inwestora znacznie maleją, koszty natomiast znacznie rosną.

Zapotrzebowanie na środki finansowe, których firma nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić może pochodzić oczywiście również z zadłużenia. Przewagą pozyskania inwestora kapitałowego jest jednak bezzwrotny charakter pozyskanych funduszy. Oznacza to jednak utratę pełnej kontroli nad przedsiębiorstwem i konieczność współdzielenia zysków. Inwestor staje się bowiem wspólnikiem spółki w którą zainwestował w określonych proporcjach. Będzie miał zatem prawo do czerpania korzyści z zainwestowanych środków.

Inną formą finansowania są dotacje. Nie każde przedsięwzięcie ma jednak na nie szansę, a rzadko udaje się sfinansować całość potrzebnych środków w tej formie.

Autorem publikacji jest
Paweł Goźliński
Prezes Zarządu
FinancialCraft Analytics Sp. z o.o.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.