Pożyczki konsolidacyjne – jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o skonsolidowanie zobowiązań?

Krzysztof Jagielski
06.04.2022

W obliczu trudności związanych ze spłatą zobowiązań poszukujemy różnych rozwiązań zapewniających zwiększenie naszej płynności finansowej. Jednym z nich jest pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych, na którą stawia coraz większa grupa polskich pożyczkobiorców, która zauważyła szereg zalet takiego rozwiązania.

Czym jest i co daje konsolidacja pożyczek?

Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowy, który umożliwia połączenie w jedną pożyczkę całej grupy zobowiązań bankowych oraz pozabankowych. Należą do nich m.in. kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne (np. na sprzęt AGD), mieszkaniowe czy też limity kart kredytowych oraz debety w rachunkach. Jest to zatem pożyczka celowa przeznaczona na spłatę dotychczasowego zadłużenia. Instytucja finansowa, która ją przyznaje, spłaca  nasze zobowiązania we wskazanych bankach i instytucjach. Następnie zaczynamy spłatę naszych zobowiązań już wobec jednej instytucji finansowej, w ramach jednej raty.

Podstawowym plusem, który ma konsolidacja zobowiązań, jest obniżenie łącznej kwoty miesięcznych rat do spłaty i to nawet o kilka - kilkadziesiąt procent. Zostaje bowiem w takim przypadku ustalona jedna stawka oprocentowania określonej kwoty zobowiązań, na ustalony z instytucją finansową okres. Musimy jednak mieć na uwadze to, że łączenie ze sobą kilku zobowiązań naraz będzie się w nierozerwalny sposób wiązać ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu, szczególnie ze względu na wyższe odsetki, ale często także dodatkowe opłaty pobierane przez bank. Konsolidacja pożyczek pozwala jednak na odzyskanie płynności finansowej.

Co jest potrzebne do ubiegania się o pożyczkę konsolidacyjną?

Aby ubiegać się o kredyt konsolidacyjny, musimy przygotować szereg dokumentów. Wśród nich znajdują się zaświadczenia o dochodach i zatrudnieniu, wszelkiego rodzaju umowy kredytowe, wyciągi z konta osobistego czy też wykazy aktualnych zabezpieczeń, które pozwolą na zbadanie naszej sytuacji finansowej. Bardzo duże znaczenie ma także nasza historia kredytowa. Instytucja udzielająca pożyczki konsolidacyjnej dokonuje bowiem weryfikacji każdego klienta w BIK-u (czyli w Biurze Informacji Kredytowej). Wszelkiego rodzaju opóźnienia w spłacie zaciągniętych kredytów i pożyczek mogą być problemem przy ubieganiu się o konsolidację zobowiązań.

Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki konsolidacyjnej?

Zanim postawimy na konkretną ofertę pożyczki konsolidacyjnej w wybranej przez siebie instytucji finansowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wśród nich znajdują się:

  • wysokość raty do spłaty po dokonaniu konsolidacji – musi być ona dużo niższa od dotychczasowych zobowiązań,
  • możliwość ustalenia spłaty pierwszej raty nawet dalej niż jeden miesiąc kalendarzowy,
  • całkowita kwota do spłaty (ulega ona zwykle wzrostowi, ponieważ wydłużenie okresu spłaty wiąże się z odsetkami i dodatkowymi opłatami, jak np. prowizje),
  • potencjalne konsekwencje związane z opóźnieniami w spłacie rat pożyczki konsolidacyjnej (może to być np. podwyższenie oprocentowania lub nawet wypowiedzenie umowy skutkujące koniecznością natychmiastowej spłaty całego zobowiązania),
  • rodzaje wymaganych zabezpieczeń (lepsze warunki kredytu uzyskamy często, ustanawiając dodatkowe poręczenia czy też hipotekę na posiadanych nieruchomościach),
  • sposób załatwienia formalności związanych z udzieleniem pożyczki konsolidacyjnej.

Niezbędna jest w związku z tym szczegółowa analiza ofert kilku instytucji finansowej naraz, co pozwoli na wybranie takiej, która zaoferuje nam najlepsze warunki. Interesującą ofertę, jeśli chodzi o takie rozwiązanie jak konsolidacja pożyczek, posiada m.in. Kasa Stefczyka. Pożyczka Fit (RRSO: 8,35%), o której mowa, pozwala bowiem na wygodne połączenie różnych rat, bez wychodzenia z domu. Cały proces ubiegania się o taką pożyczkę może się bowiem odbyć online. Nie musimy się tutaj martwić o szereg dodatkowych opłat (takich, jak prowizja za udzielenie pożyczki), a ponadto możemy liczyć na odroczenie spłaty pierwszej raty nawet o 60 dni.

 

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7609044,kredyty-gotowkowe-konsolidacyjne,kredyt-konsolidacyjny-bez-zdolnosci-kredytowej---czy-to-mozliwe,1,1

https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny/

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie