Płytki drukowane dla producentów elektroniki

Marek Szydełko
07.08.2019

Oczekiwania użytkowników sprzętu elektronicznego systematycznie rosną, a co za tym idzie, producenci elektroniki nieustannie dążą do udoskonalania swoich produktów. Sprzęt elektroniczny musi być funkcjonalny i niezawodny, a przy tym atrakcyjny pod względem wizualnym i łatwy w obsłudze. Proces powstawania nowych urządzeń wymaga wykorzystania zdolności projektowych i produkcyjnych, a także zastosowania wysokojakościowych materiałów. Część prac można zlecić profesjonalnym firmom zewnętrznym, co często dzieje się w przypadku produkcji obwodów drukowanych. W takim przypadku płytki drukowane powstają na podstawie schematów i specyfikacji dostarczonych przez producenta elektroniki.

Produkcja płytek drukowanych

W sprzęcie elektronicznym montuje się różnorodne płytki drukowane, dlatego producenci elektroniki cenią sobie współpracę z dostawami elastycznych rozwiązań, z firmami, które są w stanie wykonać dla nich niemal każdą płytkę drukowaną. Mowa o płytkach PCB w różnorodnych kształtach (zwykle jednak dominuje kształt prostokątny) i wymiarach, obwodach Flex i ciężkich, płytkach miedzianych, ceramicznych i wielu innych. 

Produkcja PCB to skomplikowany proces technologiczny, dlatego wymaga solidnych przygotowań. Wykonawcy muszą otrzymać odpowiednie pliki produkcyjne. Są to przede wszystkim pliki GERBER, które definiują odpowiednie warstwy w fizycznym projekcie obwodu (osobny plik dla każdej warstwy) oraz pliki Excellon, które definiują parametry wiercenia otworów oraz frezowania. Firmy zajmujące się produkcją płytek drukowanych, proszą również o przygotowanie dokumentów tekstowych lub graficznych, w których dokonano rozpiski warstw obwodu drukowanego.

Płytki drukowane zgodne z obowiązującymi normami jakości

Producenci elektroniki powinni nawiązywać współpracę wyłącznie z dostawcami obwodów drukowanych zgodnych z obowiązującymi normami jakości ISO oraz UL. Każda płytka poddawana jest ścisłej kontroli, dzięki czemu do klientów trafiają produkty najwyższej jakości. Nie ma znaczenia, czy chodzi o produkcję małą, średnią czy masową – producent płytek PCB do każdego zlecenia podchodzi z jednakowym zaangażowaniem.

W wielu przypadkach oferowana jest również możliwość przetestowania projektu, a część producentów elektroniki z tej możliwości korzysta. Wystarczy, że złożą zamówienie na kilka prototypów obwodów, niekiedy może to być nawet jedna sztuka. Zamówienie zbiorcze składane jest wówczas, gdy testy wypadną pomyślnie.

Obwody drukowane dla producentów elektroniki

Istnieje wiele rodzajów obwodów drukowanych, różne są także potrzeby producentów sprzętu elektronicznego. Najczęściej zamawiane są jednak płytki drukowane jedno- i dwustronne. Jeśli chodzi o obwody wielowarstwowe, ilość warstw wymaga szczegółowego omówienia, ale niejednokrotnie spotykamy się z płytkami składającymi się z nawet kilkudziesięciu warstw. Jeśli chodzi o giętkość, popularnością cieszą się zarówno płytki giętkie, sztywno-giętkie, jak i sztywne. Sztywno-elastyczne stanowią alternatywę dla tradycyjnego łączenia płytek za pomocą złączy oraz przewodów, ale ich projektowanie jest trudniejsze aniżeli w przypadku tradycyjnych obwodów drukowanych.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.