Paleciaki ręczne a bezpieczeństwo pracy – jak zapobiegać wypadkom?

Antoni Kwapisz
10.04.2024

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest kluczowe dla zmniejszenia ryzyka wypadków w pracy. Ważne kwestie to również respektowanie przepisów BHP, regularne szkolenie pracowników, a także wykonywanie wszystkich niezbędnych napraw od razu po wykryciu usterek. Sprawdź, jak zapewnić odpowiednią ochronę operatorów paleciaków ręcznych.

Jak uniknąć wypadków przy pracy z paleciakami ręcznymi?

Paleciak ręczny to urządzenie przystosowane do przewożenia ciężkich ładunków przy użyciu minimalnej siły fizycznej. Znajduje zastosowanie między innymi w magazynach i halach produkcyjnych, w których transportowanie towarów na niewielkie odległości stanowi ważny element procesu logistycznego. Wdrożenie i zastosowanie odpowiednich zasad ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników wykorzystujących tego rodzaju urządzenia do realizacji powierzonych im zadań.

Do najważniejszych działań służących zapobieganiu wypadkom z użyciem paleciaków należą:

 • przestrzeganie przepisów BHP — zapoznaj się z wytycznymi co do obsługi wózków paletowych i dopuszczalnymi maksymalnymi obciążeniami narzuconymi przez polskie ustawodawstwo;
 • organizacja szkoleń — zadbaj o odpowiednie przeszkolenie nowych pracowników z obsługi paleciaków. Dopilnuj, aby na takim kursie poruszono najważniejsze kwestie dotyczące wydajnych technik przewozu ładunków i procedur bezpieczeństwa;
 • zapewnienie odpowiedniego sprzętu ochronnego — pracownikom zajmującym się przewozem ładunków na paleciakach, oprócz wiedzy, powinieneś przekazać również odpowiednią odzież i akcesoria dostosowane do specyfiki środowiska pracy (na przykład rękawice robocze czy obuwie ochronne);
 • regularne serwisowanie i konserwacja — poszczególne elementy paleciaków z czasem mogą zacząć działać mniej efektywnie. Aby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa, przeprowadzaj systematyczne przeglądy najważniejszych elementów urządzeń, między innymi hamulców, kół czy uchwytów.

Wdrożenie powyższych zasad pozwoli zmniejszyć ryzyko wypadków i zagwarantuje bezpieczeństwo pracy z paleciakami ręcznymi. Pamiętaj, że uświadamianie zagrożeń i systematyczne serwisowanie sprzętu odgrywają kluczową rolę w szeroko pojętej ochronie pracowników.

Jakie zabezpieczenia stosuje się w paleciakach ręcznych?

Sposobem na zmniejszenie ryzyka wypadków z udziałem paleciaków jest też zakup urządzeń wyposażonych w zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Do najczęściej spotykanych funkcji odpowiadających za ochronę użytkowników należą:

 • hamulec ręczny i postojowy;
 • automatyczny hamulec postojowy;
 • układ hamulcowy sterowany elektronicznie;
 • elektroniczna kontrola prędkości;
 • zabezpieczenie przed przeciążeniem;
 • wytłoczone oznaczenia na widłach;
 • wyłącznik awaryjny;
 • przycisk antynajazdowy;
 • ochrona stóp.

To tylko kilka przykładowych rozwiązań wpływających korzystnie na poziom bezpieczeństwa użytkowania wózków paletowych. Większość z nich znajduje się w urządzeniach marki Toyota, które są projektowane z myślą o niezawodności, a także o ochronie operatora przed niebezpiecznymi sytuacjami. Jeśli zależy Ci na uchronieniu pracowników przed wypadkami, wybieraj wyłącznie certyfikowany sprzęt od sprawdzonych dostawców.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie