Owijarki do palet - jaką wybrać?

Piotr Kowalczyk
09.04.2021

Od trafnego wyboru naszego urządzenia zależeć będzie przede wszystkim jakość i szybkość wykonania naszej usługi lub przeprowadzenia procesu produkcyjnego. Bez względu na to w jakiej branży działamy czy jaki asortyment mamy do zapakowania, to w biznesie czas ma podstawowe znaczenie. Nie bez kozery trafnym będzie tu przytoczenie popularnego powiedzenia „czas to pieniądz”. Im szybciej i zarazem dokładniej będziemy wstanie wykonać naszą usługę, tym nasza firma może liczyć na większą ilość kontrahentów, a co za tym idzie większe obroty i zyski.

Poszukując owijaki do palet powinniśmy przede wszystkim skoncentrować się na jej trwałości i bezawaryjności. Nie ma nic gorszego jak przestój a w konsekwencji konieczność wstrzymania np.: wysyłki towaru z powodu awarii owijarki. Dlatego tak ważne jest byśmy spośród setek dostępnych na rynku modeli owijarek wybrali taką, która najlepiej sprawdzi się w naszej działalności i będzie najefektywniejsza i najwydajniejsza w pracy co przełoży się na nasz zysk.

Na początku powinniśmy określić jakie są potrzeby naszej firmy i jakiej w związku z tym owijarki szukamy? Na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów owijarek, które mogą być całkowicie zautomatyzowane lub tylko w jakiejś jej części. Mamy m.in. owijarki, które są przystosowane do wpięcia do linii produkcyjnej jak również te wolnostojące czy samojezdne. Z tych najpopularniejszych rodzajów możemy wyróżnić między innymi:

- owijarki ramieniowe

- owijarki samojezdne

- owijarki stołowe

przy czym mamy jeszcze specjalne owijarki przystosowane do pracy np.: w chłodniach.

            Owijarka ramieniowa sprawdzi się wszędzie tam, gdzie waga palety przekracza możliwości owijarek stołowych, które mają swój określony udźwig. Są one przymocowane do podłoża i do funkcjonowania potrzebują stosunkowo niewiele miejsca. Podstawiamy paletę w wyznaczonym miejscu i uruchamiamy owijarkę, która po okręgu na wyciągniętym ramieniu owija nam paletę. Do topowych marek należą EvoPac z Włoch i Noxon z San Marino.

            Owijarki samojezdne mają szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzeba owijarki mobilnej, czyli takiej, która będzie wstanie podjechać w dowolne miejsce magazynu. Tego rodzaju owijarka znajdzie również zastosowanie wszędzie tam, gdzie towar na palecie jest bardzo niestabilny i nie można palety przewieź bez wcześniejszego ustabilizowania towaru folią stretch. Tu również do jednych z najlepszych owijarek samojezdnych możemy zaliczyć model marki Noxon z fabryki Gualdicciolo znajdującej się w San Marino.

            Owijarki stołowe posiada natomiast obrotowy talerz, na którym usadawia się paletę. Po przygotowaniu i załączeniu urządzenia palet obracając się na talerzu i zostaje automatycznie zafoliowana. Owijarka taka z dużą starannością i precyzyjnością za foliuje naszą paletę, niestety z racji swojej budowy ma ona ograniczony swój udźwig. Jeżeli chodzi o producentów tego rodzaju owijarek, to tu również warto prym na rynku wiedzie marka Noxon.

            Dokonując wyboru przede wszystkim powinniśmy skoncentrować się na jakości i parametrach technicznych tak by nasza owijarka była przede wszystkim szybka, dokładna i oszczędna w użytkowaniu. Dzięki odpowiednio szybkiej owijarce będziemy wstanie w krótkim czasie przygotować zdecydowanie więcej towaru do wysyłki. Natomiast dzięki dokładności będziemy mieli pewność, że nasza owinięta paleta w trakcie transportu nam się nie rozsypie. Oszczędna owijarka to przede wszystkim niższe koszty eksploatacyjne.  

            Rozpiętość cenowa w tych urządzeniach jest naprawdę ogromna i może sięgnąć pomiędzy poszczególnymi markami i modelami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Praktyka jednak pokazuje, że nie warto szukać na tych urządzeniach pozornych oszczędności. Te najtańsze owijarki od mało znanych producentów, których fabryki usytuowane są w Azji często okazują się mało wydajne, a przy tym nader często awaryjne. Zakup takiego urządzenia może w konsekwencji przynieść więcej strat w związku z przestojami niż zaplanowanego zysku. Warto zatem zainwestować w sprawdzone owijarki cieszące się już od lat dużym zaufaniem przedsiębiorców. Takiej wysokiej klasy owijarki znajdziecie Państwo na sklepie https://pakowarka.pl/, który jest oficjalnym dystrybutorem na Polskę marek EvoPac i Noxon.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.