Obsługa prawna firm. Jak zacząć współpracę z adwokatem?

Mateusz Rąbalski
06.10.2020

We współczesnych realiach rynkowych prowadzenie biznesu nie powinno się odbywać bez współpracy z doświadczonym prawnikiem. Dobrym przykładem takiego podejścia do prowadzenia firmy są przedsiębiorcy z szeroko rozumianego Zachodu, którzy konsultują praktycznie każdą decyzję z całymi sztabami profesjonalnych prawników, aby w możliwie największym stopniu zredukować ryzyko podjęcia szkodliwej dla firmy decyzji biznesowej.

W Polsce ten sposób prowadzenia działalności gospodarczej z roku na rok zyskuje na popularności, poprawia się także świadomość prawna przedsiębiorców, ale wciąż konsultacja podejmowanych decyzji biznesowych z prawnikiem jest przez wielu właścicieli firm uznawana za ostateczność. O tym, jak wielki to błąd, wielu polskich przedsiębiorców przekonuje się w chwili, gdy jeden niewłaściwy wybór (możliwy do uniknięcia, gdyby został skonsultowany z prawnikiem) wprowadza firmę w poważny kryzys czy skutkuje zachwianiem płynności finansowej.

O tym, w jaki sposób taka współpraca może zostać nawiązana i na czym polegać oraz dlaczego profesjonalna obsługa prawna dla przedsiębiorstw jest doskonałą alternatywą dla utrzymywania własnego działu prawnego, piszemy poniżej opierając się na informacjach uzyskanych od specjalistów z Kancelarii Pielecki w Lublinie.

Na czym polega obsługa prawna firm?

Kompleksowa obsługa prawna to najogólniej rzecz biorąc profesjonalne, specjalistyczne wsparcie prawników w dowolnym aspekcie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dokładny zakres usług świadczonych w ramach prawnej obsługi firmy jest oczywiście bezpośrednio zależny od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań danego przedsiębiorstwa. Warto jednak mieć na uwadze, że stała współpraca z prawnikami specjalizującymi się w zawiłościach regulacji prawnych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest bardzo pomocna nie tylko na wczesnym etapie istnienia firmy, ale również na późniejszych etapach jej rozwoju. Pomoc taka pozwala przedsiębiorcy uniknąć wielu zagrożeń, jak np. podpisanie niekorzystnej umowy czy zawarcie transakcji z nierzetelnym kontrahentem.

Obsługa prawna firmy: co może obejmować?

Zakres działań możliwych do realizowania przez kancelarię prawną dla danej firmy może obejmować bardzo szerokie spektrum czynności w zależności od profilu działalności danego przedsiębiorstwa, jego wielkości, planów biznesowych i bieżących potrzeb. W wielu przypadkach oferowana obsługa prawna firm to usługa kompleksowa, w której zakres wchodzi merytoryczne, fachowe wsparcie w aktualnie wymaganym przez klienta zakresie. Kancelaria Adwokacka Pielecki działa właśnie w taki sposób, ponieważ ten model współpracy sprawdza się najlepiej i może być dowolnie dostosowywany do bieżących potrzeb przedsiębiorcy.

Specjalistyczna obsługa prawna dla firmy to między innymi:

  • pomoc w wyborze optymalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej,
  • negocjacje z partnerami biznesowymi,
  • wsparcie podczas przekształcania formy prawnej przedsiębiorstwa, 
  • przygotowywanie projektów dokumentów wewnętrznych dla spółek,
  • pomoc w uzyskaniu licencji, koncesji oraz zezwoleń na prowadzenie danego typu działalności,
  • reprezentowanie firmy przed sądami powszechnymi lub administracyjnymi.

Adwokat dla firmy - korzyści

Zmiany w obowiązującym w Polsce ustawodawstwie są bardzo częste, a właściciele firm z reguły nie dysponują wystarczającą ilością czasu, by się z nimi zapoznawać. Dzięki możliwości skorzystania z profesjonalnej wiedzy i doświadczenia prawników osoby odpowiedzialne za najważniejsze decyzje w firmie mają pewność, że podejmują działania zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Co szczególnie istotne, dotyczy to nie tylko przepisów polskich, ale również tych, które obowiązują na terytorium UE oraz w dowolnej innej jurysdykcji na świecie – ma to szczególne znaczenie dla firm chcących wejść ze swoją ofertą na nowe rynki poza granicami Polski. Ogromną korzyścią dla przedsiębiorcy jest także fakt, iż koszty współpracy ze specjalistyczną kancelarią prawną są znacznie niższe, niż utrzymywanie w firmie dedykowanego działu prawnego.

Profesjonalna i kompleksowa obsługa prawna dla firm – jak zacząć?

Bardzo ważnym aspektem współpracy przedsiębiorstwa z kancelarią adwokacką dla firm jest fakt, że znakomita większość działań może być realizowana online lub za pośrednictwem innych mediów (e-mail, rozmowa telefoniczna itd.). Dzięki temu właściciel firmy nie jest ograniczony wyłącznie do kancelarii funkcjonujących w jego najbliższym otoczeniu i może nawiązać współpracę z dowolnie wybranymi specjalistami z całego kraju.

To właśnie dlatego Kancelaria Adwokacka Pielecki, choć ma siedzibę w Lublinie, świadczy usługi w zakresie prawnej obsługi firm dla podmiotów na terenie całego kraju. Właściciel kancelarii, adwokat Wiktor Pielecki podkreśla jednak, że najlepiej szukać takiej współpracy, w ramach której oferowany i realizowany jest możliwie szeroki zakres usług. Przed podjęciem decyzji co do nawiązania współpracy przedsiębiorca zawsze powinien jasno określić zakres usług, jakich potrzebuje, warto także zdefiniować cel współpracy. To znacząco ułatwi rozpoczęcie owocnej i długotrwałej kooperacji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.