Negocjacje z deweloperem – jak zaoszczędzić przy zakupie mieszkania?

Jerzy Biernacki
01.04.2022

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup nieruchomości w celach inwestycyjnych, czy mieszkaniowych – zawsze należy podchodzić do operacji finansowych tego typu z pełną powagą. W ostatnich latach na rynku nieruchomościowym możemy zaobserwować prawdziwy boom inwestycyjny, jednak wiąże się z nim także ogromny popyt. Obecnie zakup przestronnej nieruchomości to wydatek rzędu co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Na szczęście już na etapie rozmów z deweloperem możemy zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Jak przygotować się do negocjacji?

Przede wszystkim przed spotkaniem warto szczegółowo zaplanować rozmowę z deweloperem. To od naszej argumentacji i prawidłowej komunikacji zależy, jak dużą sumę rabatu uda nam się wynegocjować. Większość deweloperów jest przygotowana na tego typu rozmowy, dlatego zwykle ceny mieszkań są nieznacznie zawyżone. Pamiętajmy, że nasze argumenty powinny być oparte nie tylko o cechy charakterystyczne danego lokalu, a także ogólne walory całej inwestycji. Może się bowiem okazać, że choć mieszkanie samo w sobie będzie miało doskonały rozkład – kłopotem może być sąsiedztwo lub niedostatecznie rozwinięta infrastruktura komunikacyjna.

Rabat deweloperski – ile możemy zyskać?

Wysokość rabatu deweloperskiego jest uzależniona od wielu zmiennych. Głównym czynnikiem jest marża, czyli zysk, jaki uzyska deweloper z tytułu sprzedaży mieszkania. Jeśli inwestycja cechuje się wysoką marżą – wówczas mamy większe pole do negocjacji. Nie bez znaczenia jest także prawo rynku oparte na popycie i podaży. Jeśli inwestycja wzbudza spore zainteresowanie jeszcze przed wybudowaniem fundamentów – wówczas deweloperzy niechętnie decydują się na udzielanie rabatów, gdyż są oni przekonani, że i bez tego budowane mieszkania szybko się sprzedadzą.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy w związku ze spowolnieniem gospodarczym ten popyt słabnie. Wówczas w celu zminimalizowania ryzyka straty deweloperzy częściej są skłonni sprzedać mieszkanie po obniżonej cenie. Budowa osiedli mieszkaniowych to spore przedsięwzięcie. Niska sprzedaż mieszkań może poważnie wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorstwa – zwłaszcza jeśli w przygotowaniu firma ma kolejne projekty. W latach 2018-2020 wartość rabatów deweloperskich wahała się średnio od 4% do 7% wartości mieszkania. Największe rabaty były udzielane podczas I fali pandemii COVID-19.

Negocjacje w trzech krokach

Negocjacje z deweloperem można opisać w czterech krokach. Po pierwsze – warto sobie określić cel, jaki zamierzamy osiągnąć. Czy zależy nam na najniższej cenie za metr kwadratowy? Może chcielibyśmy w cenie mieszkania mieć już wykupione miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską? Jeśli deweloper oferuje mieszkania z wykończeniem pod klucz – możemy także starać się wynegocjować wykorzystanie droższych materiałów. Pamiętajmy jednak, aby zamierzony cel był realny, gdyż udzielony rabat musi pozostawić deweloperowi godziwy zysk.

W kolejnym kroku przygotujemy odpowiednią strategię negocjacyjną. Bądźmy cierpliwi – zbierzmy informacje o inwestycji i deweloperze, a także poznajmy proces zakupu nieruchomości i naszą zdolność kredytową. Przede wszystkim nie dajmy się oczarować. Zakup nieruchomości to poważna inwestycja i powinna być ona szczegółowo przemyślana. Przed spotkaniem warto także poczytać co nieco na temat technik sprzedażowych i negocjacyjnych. Jeśli negocjacje zakończymy sukcesem – koniecznie spiszmy te postanowienia jeszcze w trakcie spotkania. Wówczas deweloperowi trudniej będzie się z nich wycofać.

Ostatnim etapem jest podpisanie umowy i odbiór zakupionej nieruchomości. Nie zapomnijmy wówczas o dokładnej weryfikacji technicznej mieszkania. Dzięki temu łatwiej będzie nam kontrolować, czy po czasie nie pojawiają się usterki powstałe z winy dewelopera. Ale trzeba przy tym pamiętać, że wszystkie usterki wychwycone przed zawarciem umowy sprzedaży nie będą objęte rękojmią za wady rzeczy sprzedanej.

Warto podjąć próbę negocjacji cenowej z deweloperem – nawet jeśli dysponujemy dużymi środkami finansowymi. Zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na umeblowanie i urządzenie mieszkania lub nowy samochód albo wakacje. Przy zakupie sporej nieruchomości oszczędności te mogą sięgać bowiem nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Za merytoryczne wsparcie udzielone podczas tworzenia artykułu dziękujemy specjalistom z Nwlegal.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.