Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy pożyczkowej?

Magdalena Siwko
13.08.2018

Zaciągnięcie pożyczki możliwe jest obecnie zarówno w placówkach stacjonarnych banków i pozabankowych firm pożyczkowych, jak również przez internet. Niezależnie od tego, na jaką ofertę się decydujemy, warto dokładnie zapoznać się z umową pożyczkową. Na co zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Pożyczkę można dostać dzisiaj praktycznie od ręki i bez potrzeby dostarczania szeregu dokumentów, na przykład takich jak zaświadczenie od pracodawcy. Wystarczy jedynie parę minut, aby złożyć wniosek, a potem równie szybko otrzymać decyzję oraz pieniądze jak w serwisie kokos.pl.

Wielu Polaków popełnia jednak jeden poważny błąd przy zaciąganiu pożyczek, a mianowicie nie czyta umowy pożyczkowej, pod którą składa swój podpis. Nawet jeśli umowa wydaje się długa, a my nie mamy zbyt dużo czasu, warto się z nią zapoznać – podpisując się pod nią, zgadzamy się na wszystkie zwarte w niej zapisy, nawet te, które mogą okazać się dla nas niekorzystne!

W umowie pożyczkowej zwróć szczególną uwagę na:

  • termin płatności – określa termin spłaty zobowiązania w całości albo w ratach w zależności od wybranej oferty, najczęściej towarzyszy mu także harmonogram spłat
  • koszty pożyczki – oprocentowanie, prowizja i inne opłaty, które związane są z zaciągnięciem pożyczki gotówkowej
  • warunki spłaty pożyczki – informują o tym, jak należy pożyczkę spłacić, na przykład przez przelew na konto bankowe pożyczkodawcy
  • postępowanie w razie braku spłaty pożyczki – pożyczkodawca może wtedy zacząć naliczać dodatkowe opłaty, na przykład w formie wysokopłatnych monitów przypominających o zadłużeniu

 

To główne elementy, na które warto zwrócić uwagę przy czytaniu umowy pożyczkowej, ale najlepiej zapoznać się z nią kompleksowo. Jeśli do umowy dołączone są załączniki, na przykład tabele opłat, wtedy także warto się z nimi zapoznać.

Gdy mamy problemy ze zrozumieniem niektórych zapisów umowy pożyczkowej, warto skonsultować je z pracownikiem banku lub firmy pożyczkowej albo innymi osobami.

Do skorzystania z swojej oferty pożyczek pozabankowych on-line zaprasza serwis kokos.pl.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.