Kondensacyjny kocioł gazowy. Przy jego wyborze nie zapominaj o tych kwestiach!

Krzysztof Jagielski
29.10.2021

Kocioł kondensacyjny wyraźnie różni się od popularnych, znanych nam konwencjonalnych kotłów gazowych. Ma nie tylko wyższą sprawność, która osiąga nawet 107 procent, ale zużywa też dużo mniej gazu. Na jakiej zasadzie działa kondensacyjny kocioł gazowy, jakie są jego zalety i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Jak działa gazowy kocioł kondensacyjny?

Gazowy kocioł kondensacyjny opiera swoje działanie na zjawisku kondensacji, czyli skraplania. Przynosi ono wymierne korzyści użytkownikowi, ponieważ dzięki niej kocioł może wykorzystać tzw. ciepło utajone. Procesu tego nie są w stanie przeprowadzić zwykłe, tradycyjne kotły gazowe. W ich przypadku energia ciepła utajonego jest bezpowrotnie tracona i wraz ze spalinami uchodzi przez komin.

Kondensacja pary wodnej zawartej w spalinach powstających w procesie spalania gazu pozwala odzyskać dodatkową energię i przekazać ją do instalacji centralnego ogrzewania. Co istotne, im niższa temperatura powracającej wody z instalacji c.o. do kotła, tym większa możliwość oddania ciepła przez spaliny. Z tego powodu gazowe kotły kondensacyjne świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym i ściennym.

Poznaj zalety kotłów kondensacyjnych i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Kotły kondensacyjne mają szereg zalet. Osiągają wysoką sprawność - do 107 procent, a do tego nie wymagają składowania paliwa ani utylizowania popiołu. Są ekologiczne, a jeśli zdecydujemy się na zakup i montaż od sprawdzonej firmy, będziemy mogli skorzystać z profesjonalnego doradztwa na etapie doboru urządzenia, jego instalacji i uruchomienia. A dobór odpowiedniego, jak się za chwilę okaże, wcale nie jest rzeczą prostą.

Przy zakupie kotła kondensacyjnego gazowego przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na minimalną moc, przy której zachodzi zjawisko kondensacji. Im jest ona niższa, tym większe będą oszczędności na paliwie.

Nie mniej istotna jest sprawność kotła i rodzaj zastosowanego palnika. Kotły wysokiej jakości wyposażone są w palnik blue jet, który wraz z wymiennikiem niweluje do minimum straty ciepła. Co więcej, palnik zapewnia niskie zużycie gazu i jego efektywne spalanie.

Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo. Kotły np. marki Defro, mają szereg zabezpieczeń, m.in. wymiennik podwójnie zabezpieczony przed przegrzaniem. Gdy decydujemy się na urządzenie od sprawdzonego i znanego producenta mamy też łatwy dostęp do serwisu i części zamiennych, a nieraz także serwisu mobilnego.

Warto te zwrócić uwagę by kocioł miał możliwość sterowania pogodowego co pozwoli na dostosowanie pracy kotła do panujących warunków na zewnątrz. Szukasz wysokiej jakości kondensacyjnego kotła gazowego? Więcej znajdziesz na stronie https://www.defro.pl/k,82,kotly-kondensacyjne-na-gaz.html .

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.