Kiedy konieczna jest windykacja?

Mariusz Siwko
31.08.2021

Jak poradzić sobie z zatorami w płatnościach

Brak terminowej zapłaty za towary lub usługi to niestety częste zjawisko w polskim biznesie. Może ono doprowadzić do problemów z płynnością finansową a nawet ograniczyć lub wręcz uniemożliwić normalne działanie firmy. Najczęściej windykacja prowadzona bezpośrednio przez wierzyciela jest mało skuteczna. Kiedy wysyłanie wezwań do zapłaty, telefony i negocjacje nie przynoszą oczekiwanego skutku najlepiej zwrócić się do firmy windykacyjnej. Windykacja prowadzona w sposób profesjonalny daje o wiele większą szansę na uzyskanie całości lub przynajmniej części przedawnionych należności. Windykacja jest tym bardziej skuteczna im wcześniej rozpocznie działania. Zwlekanie z windykacją może doprowadzić do sytuacji w której nieuczciwy kontrahent pozbędzie się majątku, lub wręcz zniknie likwidując firmę. Windykacja wiąże się z pewnymi kosztami, jednak jest to tylko niewielki procent od kwoty której nie da się wyegzekwować na własną rękę.

Jak działa firma windykacyjna?

Przed rozpoczęciem windykacji bada szczegółowo możliwości płatnicze dłużnika. Fluence.com.pl zatrudnia zespół doświadczonych fachowców – począwszy od działających w terenie aż po prawników, którzy w razie potrzeby poprowadzą sprawę w sądzie. Specjaliści z fluence.com.pl działają zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi. Zanim windykacja stanie się koniecznością można im powierzyć monitorowanie należności. Takie działanie daje do zrozumienia kontrahentom, że opóźnianie płatności spotka się z natychmiastową reakcją. Fluence.com.pl podejmie się negocjacji z dłużnikami, windykacją sądową i komorniczą, a także skupem wierzytelności. Współpracuje z najskuteczniejszymi komornikami co gwarantuje szybkie odzyskanie środków finansowych po ogłoszeniu wyroku sądowego.

Czy windykacja się opłaca?

Działania windykacyjne wiążą się z pewnymi kosztami. Powinna precyzyjnie określać je umowa z firmą windykacyjną. Wynagrodzeniem windykatora jest określony procent od uzyskanej należności. Do tego dochodzą koszta windykacji terenowej, koszta sądowe i komornicze. Najdroższe dla wierzyciela sa sprawy przedawnione, kiedy samo odnalezienie dłużnika i ustalenie jego kondycji finansowej jest bardzo pracochłonne. Dlatego nie warto zwlekać z windykacją należności. Należy zgromadzić wszystkie dokumenty – umowy, zamówienia, faktury i udać się z nimi do firmy, która doradzi w jaki sposób przeprowadzona windykacja będzie najskuteczniejsza.

Windykacja prowadzona przez wynajętą firmę ma jeszcze jedną zaletę – nie ingeruje w układy i i historię współpracy z kontrahentem pozostając stroną neutralną zajmującą się konkretnymi płatnościami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.