Jakie warunki powinny panować w sali szkoleniowej?

Krzysztof Jagielski
20.02.2017

Odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy jest bardzo istotne. Wpływa to bezpośrednio na komfort pracy, a przez to na jej efektywność i ostatecznie na zyski i zadowolenie klienta. Sala szkoleniowa jest o tyle nietypowa, że musimy zadbać o odpowiednie warunki nie tylko dla prowadzącego, ale również (a raczej w szczególności) dla uczestników zajęć.

Na początek wspomnijmy o podstawowych wymaganiach. W widocznym miejscu musimy ustawić ekran, na którym będzie wyświetlana treść zajęć. Powinien go widzieć również prowadzący, który może siedzieć bokiem do uczestników. Będzie wtedy miał oko na całą salę. Jeśli wystąpią jakieś problemy techniczne, na bieżąco będzie mógł je kontrolować. Koniecznie trzeba przewidzieć odpowiednią ilość przestrzeni tak, aby każdy wygodnie mieścił się przy swoim stanowisku, razem z materiałami szkoleniowymi czy notatkami. Uczestnicy oraz ekrany komputerów w przednich rzędach nie mogą zasłaniać widoku pozostałym osobom. Można również pomyśleć o zablokowaniu dostępu do Internetu (jeśli nie jest wymagany), aby kursanci nie mogli rozpraszać swojej uwagi.

Komfortowe oświetlenie

Sala musi być odpowiednio oświetlona. W tym celu na oknach (jeśli pomieszczenie je posiada) należy zainstalować zasłony lub żaluzje, aby ograniczyć dostęp promieni słonecznych. Prowadzący powinien mieć możliwość dostosowania natężenia oświetlenia sztucznego – może to być płynna regulacja mocy lub po prostu selektywne wyłączanie i włączanie części opraw oświetleniowych. Ważne jest również, aby rzutnik dawał wyraźny i ostry obraz. Warto wyłączać go na czas przerw, aby się nie przegrzał.

Odpowiednia temperatura

Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Każdy uczestnik wraz z komputerem to około 250-300W zysków ciepła. Przy kilku lub kilkunastu osobach powietrze w sali jest mocno przegrzane. Wiosną i jesienią można otwierać okna (o ile nie spowoduje to przeciągu ani nie narazi na zbytni hałas), ale latem i zimą konieczna będzie klimatyzacja. Jeśli budynek nie ma systemu centralnego chłodzenia, to można zainwestować w popularne klimatyzatory typu „Split”. Dobrze jest również, jeśli w sali działa wentylacja mechaniczna, która dostarczy odpowiednią ilość świeżego powietrza. Jeśli nie, to należy podczas przerw wietrzyć salę.

Człowiek potrzebuje odpowiedniego komfortu do wydajnej pracy lub nauki. Jeśli warunki w sali szkoleniowej będą nieadekwatne, to jakość zajęć drastycznie spadnie – ludzie będą mieli problemy z koncentracją. Miejsca takie jak Autoryzowane Centrum Szkoleniowe AEC Design dbają o to, by uczestnicy kursów mieli stworzone odpowiednie warunki i jak najlepiej z nich korzystali.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.